Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy grzewcze

System grzewczy powinien pracować efektywnie i ekonomicznie na możliwie najtańszym paliwie. Dobrze, jeśli przy tym nie wymaga od użytkowników nadmiernego wysiłku i uwagi oraz – w razie awarii urządzeń lub dłuższego wyłączenia prądu – zapewnia ciągłość ogrzewania domu i przygotowywania wody użytkowej. Właściciele jednorodzinnych domów, z którymi rozmawialiśmy o ich układzie grzewczym, zdywersyfikowali źródła energii i o zaprojektowanie instalacji c.o. oraz przygotowującej c.w.u. poprosili doświadczonych instalatorów.


Efektywna i ekonomiczna praca domowego układu grzewczego zależy głównie od tego, jakie źródła energii się wybierze, czy prawidłowo wyliczy się zapotrzebowanie na ciepło w konkretnym budynku, a następnie adekwatnie do niego dobierze urządzenia i instalację.

ŹRÓDŁA ENERGII

Warto wszelkimi możliwymi sposobami redukować koszty ogrzewania i przygotowania c.w.u., ponieważ obejmują aż 70–80% całkowitych kosztów użytkowania domu. Na tego rodzaju koszty decydujący wpływ ma rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz ciepłochronność budynku. Źródła ciepła właściciele domów wybierają spośród tradycyjnych i tzw. niekonwencjonalnych, kierując się takimi parametrami jak cena, dostępność, koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

 

Tradycyjne

 

Opłacalność używania gazu z sieci jest tym wyższa, im nakłady inwestycyjne są niższe. Oznacza to, że powinni go wybrać mieszkańcy terenów, na których ułożono sieć rozprowadzającą, a ich dom znajduje się w jej pobliżu. Korzystanie z gazu sieciowego jest komfortowe w użytkowaniu i tańsze, niż gazu płynnego, energii elektrycznej i oleju opałowego. Wykonanie przyłącza z ulicy kosztuje zwykle do 5000 zł.

 

Jeśli przyłącze jest dłuższe, zwykle płaci się około 50 zł z każdy jego następny metr. Na terenach, na których planuje się w niedalekiej przyszłości budowę sieci gazu ziemnego, warto okresowo zastosować gaz płynny, choć wymaga przechowywania w specjalnym zbiorniku na zewnątrz budynku i jest droższy, niż gaz z sieci. To rozwiązanie jest uzasadnione ekonomicznie, ponieważ kotły gazowe obsługują oba rodzaje gazu (trzeba tylko założyć odpowiednie dysze, ale ich wymiana jest łatwa i tania).

Lilianna Jampolska
fot. Viessmann

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".