Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Aby przydomowy taras stanowił estetyczne i funkcjonalne przedłużenie salonu, trzeba go wybudować zgodnie ze sztuką budowlaną i odpowiednio wykończyć. Prostą, szybką i tanią metodą układania tarasu jest technologia na sucho, która obecnie zastępuje żmudną i droższą metodę na mokro. Kilku Czytelników opowiedziało nam, jak w ich ogrodach sprawdza się taras na gruncie oraz nawierzchnia, którą go wykończyli.


Taras, jako element architektoniczny i domu, i ogrodu, w ciągu roku podlega licznym zmianom temperatury, naprężeniom gruntu oraz czynnikom atmosferycznym, takim jak słońce, deszcz, śnieg. Trzeba więc dołożyć odpowiednich starań, żeby był rzeczywiście praktyczny i ładny. Czynników, które trzeba skoordynować, jest dużo – podczas późniejszego użytkowania salonu pod chmurką, liczy się jego korzystna lokalizacja, właściwa wielkość i kształt, jak również umeblowanie i zadaszenie (stałe lub ruchome).

 

Z punktu widzenia użytkownika, w codziennej eksploatacji tarasu największe znaczenie ma jednak zastosowana nawierzchnia, ponieważ na niej zazwyczaj się wypoczywa i właśnie po niej biegną główne trakty komunikacyjne na linii wnętrze domu – ogród.

 

Nawierzchnia tarasu musi być przystosowana do technologii jego budowy. Dawniej królowała technologia na mokro, polegająca na wylaniu z betonu płyty, na której układa się później mrozoodporne płytki (ceramiczne, klinkierowe lub kamienne). Niestety fugi i płytki często odpadają od betonowej płyty i taras trzeba remontować. Obecnie większą popularnością cieszą się więc tarasy z nawierzchnią betonową, kamienną lub klinkierową układane na gruncie, czyli budowane według technologii na sucho. Metoda ta jest nieskomplikowana i niedroga.

 

Na skonstruowanie tarasu zwykle wystarczy poświęcić jedną dniówkę, albo najwyżej dwie, a koszty budowy można zamknąć w cenie znacząco niższej, w porównaniu z klasyczną metodą na mokro. Warto dodać, że technologia ta daje domownikom możliwość szybkiego i bezproblemowego powiększenia tarasu, albo zmiany nawierzchni na nową (dzięki łatwemu demontażowi starej) oraz rozpoczęcia użytkowania natychmiast po zakończeniu budowy.

 

Pod nawierzchnią tarasu, w podkładzie, można ułożyć potrzebne instalacje (elektryczną, wodną, kanał powietrzny do kominka, rury odprowadzające deszczówkę). Producenci dostosowali do tej technologii wiele trwałych i estetycznych materiałów na nawierzchnie i obrzeża, które są łatwe w pielęgnacji i służą przez długi czas.

Lilianna Jampolska
fot. Probet Dasag

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".