Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna, rolety, markizy

Wiosna to czas, kiedy z wytęsknieniem czekamy na słoneczną pogodę, by móc nacieszyć się ciepłymi promieniami wpadającymi przez okna. Niestety już wówczas, w bardzo ciepłe dni, słońce może nadmiernie nagrzewać pomieszczenia. To zjawisko nasili się latem, kiedy to upał we wnętrzach będzie uciążliwy, szczególnie jeśli ulegliśmy modzie na duże przeszklenia. Jakie zatem okna kupić i w jakie osłony przeciwsłoneczne je wyposażyć, by temu zaradzić?


Antidotum na niedogodności wynikające z przegrzewania się pomieszczeń latem są rolety, żaluzje, okiennice i markizy. Najlepiej pomyśleć o nich już przy zamawianiu okien, by podczas jednego montażu wyposażyć w nie budynek, zanim upał w zamieszkanym już domu stanie się uciążliwą codziennością. Sam zakup to jednak nie wszystko, równie ważny – jeśli nie najważniejszy – jest montaż. To podczas niego bowiem wykonawcy popełniają najwięcej błędów, które skutkują m.in.: nieszczelnościami na obwodzie okien, trudnościami w otwieraniu niewypoziomowanych skrzydeł czy rozwijaniu i zwijaniu rolet, żaluzji i markiz.

Najpierw okna

Jeśli największe przeszklenia zaprojektowane są w najbardziej nasłonecznionej południowej elewacji domu, w największym stopniu będą przyczyną przegrzewania się wnętrz. Koniecznie więc należy wyposażyć je w rolety lub żaluzje zewnętrzne, można też zamontować nad nimi markizę.

 

Do wyboru mamy okna z PVC, droższe drewniane i najdroższe – okna aluminiowo- -drewniane lub aluminiowe. Wymienione rodzaje profili mają podobne parametry techniczne, w zasadzie różnią się jedynie rodzajem wykończonej powierzchni, ceną i ograniczeniami rozmiarowymi. Do bardzo dużych i ciężkich przeszkleń – szerokich okien tarasowych, które obecnie są bardzo modne – najlepiej nadają się okna aluminiowe lub drewnanie. Aluminium daje największe możliwości konstrukcyjne – wielkowymiarowe drzwi tarasowe z okuciem HS mogą mieć skrzydła o maksymalnej masie 400 kg i powyżej 3 m szerokości.

 

Najtańsze są białe okna z PVC, ale najpopularniejsze obecnie są profile w kolorze imitującym różne odcienie drewna. W przypadku okien drewnianych, wybór także jest prawie nieograniczony. Oprócz standardowych kilku kolorów transparentnych, zamówić możemy wyroby pomalowane na dowolny kolor kryjący. Profile aluminiowe podobnie mogą być wykończone w dowolny sposób.

Joanna Dąbrowska
fot. Rehau

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".