Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dobudowa kominka

Jeżeli podczas budowy domu nie przewidzieliśmy w nim kominka – nic straconego. W istniejących budynkach również można umieścić takie palenisko, choć będzie wymagało to sporego nakładu pracy. Podpowiadamy, jak przeprowadzić takie przedsięwzięcie.


Najważniejszym zadaniem jest sprawdzenie możliwości odprowadzania dymu z kominka. Jeśli w domu nie ma wolnego przewodu kominowego, trzeba będzie wybudować nowy. Kolejnym krokiem jest wybór optymalnego wkładu kominowego, a następnie jego podłączenie. Ale po kolei...

Dostosowanie istniejącego przewodu kominowego

Idealna sytuacja jest taka, gdy w domu mamy wolny przewód kominowy, do którego możemy podłączyć kominek. Przeglądu powinien dokonać kominiarz, który sprawdzi, czy komin się do tego nadaje. Najważniejsze, aby miał odpowiedni ciąg, mieszczący się w zakresie dopuszczalnym przez producenta tego wyrobu. Jeżeli jego siła będzie zbyt mała, ciąg będzie powodował cofanie się spalin; zbyt duży zakłóci proces spalania. Zwiększenie siły ciągu uzyskuje się na dwa sposoby – poprzez zainstalowanie na wylocie mechanicznego wyciągu kominowego lub poprzez wydłużenie komina.

 

W przypadku zbyt dużego ciągu pomoże zainstalowanie przepustnicy. Istotne jest także, żeby komin był szczelny. Niestety, bardzo często się zdarza, że w tych murowanych dochodzi do wykruszenia się zaprawy spomiędzy cegieł. Sposobem na uszczelnienie takiego przewodu jest zamocowanie wkładu ze stali.

 

Nie jest to jednak zadanie proste, dlatego dobór i montaż trzeba zlecić fachowcowi. Jego zadaniem będzie sprawdzenie, czy przekrój komina jest taki sam na całej długości i czy w przewodzie dymowym nie ma załamań i odchyleń od pionu. Ważne jest również, by dobrać właściwą średnicę wkładu. W przeciwnym razie modernizacja może skutkować pogorszeniem się parametrów pracy komina.

Norbert Skupiński
fot. M.Szymanik

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".