Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Pokrycia dachowe

Wybierając pokrycia dachowe, warto znać zalecenia dotyczące ich przeznaczenia. Jedne lepiej sprawdzą się na dachach płaskich, inne na dwuspadowych, a kolejne na bardziej skomplikowanych. Aby w pełni wykorzystać ich zalety, dobrze jest dowiedzieć się o nich czegoś więcej.


Rodzaj pokrycia dachowego dla konkretnej połaci określony jest już na etapie projektowania domu. Przy jego wyborze pod uwagę bierze się:

  • dopuszczalne obciążenie dachu; obliczeń dokonuje uprawniony konstruktor – należy więc ściśle trzymać się projektu;
  • kąt nachylenia – w tym przypadku przyjmuje się regułę, że im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym szczelniejsze musi być pokrycie;
  • kształt dachu – im prostszy, tym łatwiej dobrać pokrycie; na dachach o skomplikowanych kształtach najlepiej kłaść dachówki lub gonty.

Zatem mimo bogatej oferty rynkowej, nasze wybory i odstępstwa od projektu są w pewnym zakresie ograniczone, ale też nie niemożliwe. Należy przyjąć, że bez zgody konstruktora nie wolno nam zmienić założonego podkładu pod pokrycie oraz zastępować lżejszego materiału cięższym.

 

Sprawdźmy najpopularniejsze dostępne pokrycia dachowe m.in. pod kątem wymogów projektowych.

Dachówki ceramiczne

Pojedyncze dachówki ceramiczne mają niewielkie rozmiary, dlatego zalecane są do krycia dachów o skomplikowanych kształtach. Pokrycie takie jest ciężkie, może ważyć nawet do 90 kg/m2. Dlatego jeśli projekt zakłada inny materiał na dach, konstruktor musi sprawdzić, czy więźba ma wystarczającą wytrzymałość pod pokrycie z dachówek ceramicznych. Zaletą dużej ich masy jest zdolność do tłumienia dźwięków (np. odgłosów deszczu). Trwałość może przekraczać nawet 100 lat.

 

Dachówki ceramiczne wyrabiane są z gliny oraz domieszek – kwarcu lub mączki ceglanej – które zwiększają ich trwałość. W ofercie rynkowej znajdziemy dachówki o naturalnym wykończeniu lub dodatkowo powlekane warstwą:

  • szkliwa – zabezpieczającego przed nasiąkaniem – tzw. dachówki glazurowane. Charakteryzują się bardzo gładką powierzchnią, po której zabrudzenia spływają wraz z deszczem. Warto o nich pomyśleć, gdy dom położony jest na terenach uprzemysłowionych o wysokim stopniu zanieczyszczenia środowiska. Ponadto szkliwo minimalizuje ryzyko porastania dachówek mchem. Dlatego tak wykończone dachówki ceramiczne sprawdzą się także na dachach budynków w zacienionych miejscach i w bliskim sąsiedztwie lasu.

     

  • glinki szlachetnej koloryzującej, która również chroni dachówki przed porostami oraz nadaje im ostateczny kolor – tak wykończone dachówki to dachówki angobowane.

Docelowy kolor dachówek ceramicznych można uzyskać wcześniej – już na pierwszym etapie ich produkcji. Tak powstają dachówki barwione w masie. Do gliny, z której się je wyrabia, dodawane są pigmenty mineralne. Dachówki takie w całym przekroju mają niemal jednolitą barwę, dzięki czemu ewentualne zarysowania (które mogą powstać np. przy nieostrożnym transporcie lub w czasie obróbek dekarskich) są niezauważalne.

Emilia Rosłaniec
fot. Ruukki

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".