Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Źle dobrany i niepoprawnie użytkowany komin może przysporzyć trudności z rozpaleniem ognia, spowodować zbyt duże zużycie paliwa, zwiększenie osadzania się sadzy oraz powstawanie dużych ilości kondensatu. Ponadto wadliwie pracujący komin często zaburza działanie automatyki kotła, a w ekstremalnych sytuacjach – może nawet doprowadzić do pożaru.


Wszystkie substancje powstające w kominku lub w kotle muszą zostać odprowadzone na zewnątrz, za pomocą odpowiednio przystosowanych przewodów. Aby dobrze je dopasować, przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, jaki typ kotła będzie z nim współpracował i jaki rodzaj paliwa będzie spalał. Decyzje takie powinny zapaść na etapie projektowania domu. Jeżeli do końca nie jesteśmy pewni, czym będziemy ogrzewać, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie komina uniwersalnego, a jeszcze lepiej – dwusystemowego, czyli wyposażonego w dwa przewody, pozwalające na ustawienie w kotłowni zarówno kotła spalającego gaz czy olej, jak i paliwa stałe.

 

Kanały kominowe, którymi odprowadza się spaliny tzw. mokre, czyli zawierające dużo pary wodnej (wytwarzanej w procesie spalania gazu czy oleju opałowego), muszą być wykonane z materiału odpornego na korozyjne oddziaływanie skroplin, a zatem ze stali kwasoodpornej, ceramiki szamotowej lub kamionki. Przewody stalowe wykorzystywane są przeważnie jako wkłady do kanałów w tradycyjnych kominach murowanych, ceramiczne zaś są częścią systemowych kominów prefabrykowanych.

 

Kanały kominowe współpracujące z kotłami na paliwo stałe i kominkami nie wymagają zabezpieczenia przed korozyjnym oddziaływaniem spalin i mogą być budowane z cegieł, ale w praktyce najczęściej stosuje się żaroodporne wkłady stalowe. Podczas renowacji komina murowanego natomiast na ogół wstawia się do jego wnętrza rury stalowe bądź buduje dodatkowy komin prefabrykowany z odpornej na wysoką temperaturę ceramiki.

 

Ze względu na rozmaity skład spalin i ich różną temperaturę, do wyboru są dwa rodzaje systemów kominowych:

  • tradycyjne kominy murowane (z wkładem lub bez);
  • kominy prefabrykowane (systemowe), sprzedawane jako kompletne zestawy gotowych kształtek.

Joanna Dąbrowska
fot. Komin-Flex

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".