Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wewnętrzna instalacja elektryczna

Właściwie zaprojektowana i ułożona instalacja elektryczna zapewni komfort użytkowania, bezpieczeństwo oraz będzie bezproblemowo służyć nam latami. Zanim jednak poprosimy o rozłożenie przewodów specjalistę, warto zaplanować, w których miejscach naszego domu znajdą się źródła światła, łączniki instalacyjne oraz gniazda wtykowe.


Wykonanie instalacji oświetleniowej to jeden z najważniejszych etapów wykańczania znajdującego się w stanie surowym budynku. Oczywiście z wyprowadzeniem okablowania pod źródła światła nierozerwalnie wiąże się konieczność doprowadzenia instalacji do łączników i gniazd wtykowych. Zanim jednak zatrudnimy do tego zadania elektryka, warto udać się na budowę i przynajmniej w przybliżeniu, używając kredy, zaznaczyć wstępnie rozmieszczenie poszczególnych punktów instalacji. Dobrze jest także określić miejsce, w którym będzie zamontowana rozdzielnica.

Ramię w ramię z elektrykiem

Właściwe rozplanowanie wewnętrznej instalacji elektrycznej nie jest sprawą prostą. Możemy zrobić to z pomocą elektryka, albo dodatkowo skorzystać z usług dekoratora wnętrz, co obecnie jest coraz częściej stosowaną praktyką. Na początku dobrze jest określić liczbę i rozmieszczenie punktów oświetlenia. Już na tym etapie powinniśmy wiedzieć, gdzie będzie znajdowało się oświetlenie ogólne i czy będziemy sterowali nim z podziałem na sekcje, gdzie zamontujemy oświetlenie miejscowe (np. lampa nad stołem w kuchni), a gdzie ekspozycyjne w postaci podświetlających wybrane elementy wystroju wnętrza kinkietów.

 

Wszystkie te punkty dobrze jest zaznaczyć, aby elektryk mógł doprowadzić do nich przewody. Podobna sytuacja jest z miejscami, w których znajdą się gniazda i łączniki instalacyjne. Tu jednak warto przestrzegać pewnych zasad. Łączniki instalacyjne zwykle umieszcza się wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie co klamka od drzwi, na wysokości 100–140 cm od poziomu podłogi. W mniejszych pomieszczeniach oraz w łazienkach zaleca się umieszczać łączniki przed wejściem. Gniazda wtykowe przeważnie montuje się na wysokości około 30 cm od poziomu podłogi. Mogą być one pojedyncze, podwójne bądź łączone w sekcje. Nie dotyczy to kuchni i łazienek, gdzie gniazda powinny znajdować się powyżej poziomu szafek, a więc na wysokości około 110 cm, w odległości co najmniej 60 cm od strefy mokrej, czyli umywalki, wanny czy zlewozmywaka.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".