Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Nie ma rozwiązań, które zagwarantują, że nasz dom będzie w pełni bezpieczny. Nie znaczy to jednak, że podczas ewentualnego włamania będziemy na straconej pozycji. Dobrze dobrane zabezpieczenia antywłamaniowe mogą bardzo utrudnić „pracę” intruzowi, a nawet zniechęcić go do wdarcia się do naszego domu.


Nie każdy budynek wymaga takiej samej ochrony. Najbardziej narażone na włamanie i napad są posiadłości wolno stojące, zlokalizowane w dużej odległości od sąsiadów. Znacznie spokojniej mogą natomiast spać właściciele domów w zabudowie szeregowej, czy położonych na ogrodzonym i dozorowanym osiedlu. Ryzyko w znacznym stopniu uzależnione jest też od indywidualnych cech budynku i jego mieszkańców: statusu materialnego właścicieli, ich kontaktów z sąsiadami, powierzchni domu, liczby okien i drzwi, częstotliwości i czasu, w którym mieszkanie pozostaje bez opieki itp. Dlatego zabezpieczenia antywłamaniowe dobiera się do poziomu zagrożenia. Można je podzielić na te, które chronią posiadłość, i te zabezpieczające wnętrze domu.

Ochrona posesji

Ogrodzenie

 

Pierwszą barierą chroniącą posesję jest ogrodzenie. Oczywiście, nawet najsolidniejszy mur można sforsować, ale jeśli zapora będzie odpowiednio solidna, jest szansa na odstraszenie mniej wprawnych włamywaczy. Jeżeli więc czujemy się zagrożeni, wybierzmy wysokie, pełne ogrodzenie, a nie łatwe do pokonania drabinkowe sztachety. Uzupełnieniem może być automatycznie otwierany wjazd i mocna furtka z porządnym zamkiem. Jej zawiasy powinny być zabezpieczone metalową nakładką lub specjalnymi śrubami, które uniemożliwią zdjęcie skrzydła.

 

Uwaga! Istotne jest, aby element w ogrodzeniu, na którym można swobodnie postawić nogę, był jak najbliżej poziomu gruntu – dzięki temu trudniej będzie się na nie wspiąć.

 

Na ogrodzeniu można założyć czujniki wibracyjne, które wykrywają drgania spowodowane próbą pokonania bariery.

Norbert Skupiński
fot. Hörmann

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".