Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2015

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ogrodzenia, bramy, napędy

Kto z nas nie marzy o własnym kawałku ziemi? Kiedy go już mamy – chcemy, aby był naszą ostoją. Prywatność zapewniamy sobie poprzez budowę ogrodzenia, a komfort dzięki stosowaniu bram wjazdowych z automatycznym otwieraniem. Jakie rozwiązania wybrać, aby spełniały nasze potrzeby? Możliwości jest dużo.


Zanim jednak zaczniemy realizować nasze pomysły, powinniśmy sprawdzić, jaki jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Zawarte są w nim wytyczne regulujące to, z jakich materiałów oraz o jakim kształcie i wysokości można stawiać ogrodzenie. Jeśli jednak nie ma takich ograniczeń, można budować dowolnie, pamiętając o ogólnych przepisach budowlanych.

Wymagania i formalności prawne

W sytuacji, gdy ogrodzenie będzie miało wysokość przekraczającą 2,20 m, albo będzie od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych oraz innych miejsc publicznych, inwestor powinien zgłosić zamiar jego budowy do starostwa powiatowego lub urzędu miasta, dołączając oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

Według dodatkowych wymagań, należy załączyć szkice, rysunki działki oraz planowanej inwestycji. Rzadko się zdarza, że trzeba dołączyć również i inne pozwolenia, uzgodnienia, czy opinie. W zgłoszeniu musimy określić rodzaj i zakres robót budowlanych, sposób ich prowadzenia oraz termin rozpoczęcia budowy. Prace można rozpocząć po upływie 30 dni od daty potwierdzenia złożenia zgłoszenia, jeśli w tym czasie nie ma sprzeciwu ze strony urzędu.

 

Wytyczne dotyczą też bram i furtek w ogrodzeniu, które koniecznie muszą otwierać się w stronę posesji, a nie na zewnątrz działki, a także nie mogą mieć progów, które będą stanowiły przeszkodę dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Karolina Banaszak
fot. Konsport

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2015
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2015

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".