Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki i piece grzewcze Czytelników

Każdy, kto buduje dom, chce mieć kominek albo kozę. W sprzedaży znajdują się rozmaite rodzaje zamkniętych wkładów, które mogą ogrzać dom i przygotować ciepłą wodę. Tym, którzy nie mogą postawić kominka z wkładem, producenci oferują wolno stojące kozy i piece kaflowe. Oto jakie urządzenia zastosowali u siebie nasi Czytelnicy.

Kominki i piece grzewcze Czytelników
Zgodnie z polskimi przepisami, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Podstawowy system grzewczy właściciele muszą oprzeć np. na kotle, pompie ciepła, ewentualnie elektrycznych grzejnikach. Jeśli natomiast zależy im na intensywnym udziale kominka w domowym systemie grzewczym, przed wyborem rodzaju i modelu wkładu powinni skonsultować się z fachowcem i omówić z nim, z jakimi urządzeniami wkład będzie współpracował oraz jak często i na jak długo mieszkańcy opuszczają dom.

 

Do kominka trzeba jeszcze potem dobrać możliwie najlepszą lokalizację, uwzględniając, czy ciepło będzie rozprowadzane sposobem grawitacyjnym czy wymuszonym przez dmuchawę w systemie DGP. Ponadto, adekwatnie do mocy wkładu, dopasowuje się przekrój kanału nawiewnego i średnicę kanału dymowego w kominie.

NIEKTÓRE WYMAGANIA TECHNICZNE

Kubatura pomieszczenia. Wnętrze z kominkiem musi mieć kubaturę 4 m³ na 1 kW mocy kominka, i nie mniej niż 30 m³. A zatem kominek o mocy 10 kW może stanąć w pomieszczeniu o kubaturze 40 m³. Przy typowej wysokości 2,7 m oznacza to pokój o powierzchni przynajmniej 15 m2.

 

Kanał nawiewny. W nowo budowanych domach, w których okna i drzwi są szczelne, powietrze potrzebne do spalania doprowadza się z zewnątrz przez specjalny kanał nawiewny. Kanał z rury z PVC lub z blachy układa się pod posadzką i doprowadza bezpośrednio do kominka lub w jego pobliże. Wkład zamknięty o mocy 10 kW potrzebuje aż 100 m3 powietrza na godzinę, dlatego przekrój kanału powinien być dość duży.

 

Kanał pojedynczy powinien mieć ok. 15 cm średnicy, co daje powierzchnię przekroju ok. 200 cm, czyli taką jak dla kratek nawiewnych montowanych w kotłowniach. Ze względów wykonawczych często łatwiej jest poprowadzić dwa mniejsze kanały niż jeden duży. Kanał nawiewny lokalizuje się po napowietrznej stronie budynku, zaś w pomieszczeniu wyposaża w przepustnicę, umożliwiającą otwarcie i zamknięcie kanału.

Lilianna Jampolska
KOMINKI DOVRE

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".