Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Fundamenty

Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę domu. Ważne by dostosować rodzaj fundamentu do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń oraz zabezpieczyć go przed wilgocią z gruntu oraz ograniczyć straty ciepła.

Fundamenty
Obciążenia, jakie przenosi fundament zależą głównie od wielkości domu, liczby kondygnacji oraz technologii budowy. Najcięższe są murowane z pełnej cegły ceramicznej lub silikatowej, najlżejsze budowane w technologii szkieletowej.

 

Przy wznoszeniu fundamentów istotny jest również rodzaj podłoża. Najłatwiej wykonać fundament na stabilnym i nośnym podłożu ze skał, żwiru lub piasku.

 

Trudności przysporzą niestabilne grunty nasypowe i organiczne, np. torf. Ze względu na bardzo słabą nośność – wymagają specjalnych (drogich) sposobów posadowienia, a w skrajnych przypadkach w ogóle nie nadają się pod budowę. Dlatego warto zlecić badanie gruntu zanim zostanie kupiona działka, żeby można było lepiej ocenić rzeczywisty koszt postawienia na niej domu. Z badań takich można zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już budynki podobne wielkością do naszego i wiadomo, że sąsiedzi nie mieli problemów z ich budową.

 

Między innymi z tego powodu fundamenty zawsze są projektowane indywidualnie, nawet w przypadku kupna projektu z katalogu. Dostosowanie fundamentu do warunków gruntowych jest obowiązkowym elementem adaptacji. Ponadto dokumentacja musi zawierać opinię geotechniczną, określającą warunki posadowienia.

Joanna Dąbrowska
FOT. LEGALETT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".