Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2016

Fundamenty

Fundament to najważniejsza część każdego budynku, na nim opiera się bowiem ściany, strop i dach. Od jego wykonania zaczyna się budowę domu. Ważne by dostosować rodzaj fundamentu do gruntu na działce i przewidywanych obciążeń oraz zabezpieczyć go przed wilgocią z gruntu oraz ograniczyć straty ciepła.

Fundamenty
Obciążenia, jakie przenosi fundament zależą głównie od wielkości domu, liczby kondygnacji oraz technologii budowy. Najcięższe są murowane z pełnej cegły ceramicznej lub silikatowej, najlżejsze budowane w technologii szkieletowej.

 

Przy wznoszeniu fundamentów istotny jest również rodzaj podłoża. Najłatwiej wykonać fundament na stabilnym i nośnym podłożu ze skał, żwiru lub piasku.

 

Trudności przysporzą niestabilne grunty nasypowe i organiczne, np. torf. Ze względu na bardzo słabą nośność – wymagają specjalnych (drogich) sposobów posadowienia, a w skrajnych przypadkach w ogóle nie nadają się pod budowę. Dlatego warto zlecić badanie gruntu zanim zostanie kupiona działka, żeby można było lepiej ocenić rzeczywisty koszt postawienia na niej domu. Z badań takich można zrezygnować jedynie wtedy, gdy wokół stoją już budynki podobne wielkością do naszego i wiadomo, że sąsiedzi nie mieli problemów z ich budową.

 

Między innymi z tego powodu fundamenty zawsze są projektowane indywidualnie, nawet w przypadku kupna projektu z katalogu. Dostosowanie fundamentu do warunków gruntowych jest obowiązkowym elementem adaptacji. Ponadto dokumentacja musi zawierać opinię geotechniczną, określającą warunki posadowienia.

Joanna Dąbrowska
FOT. LEGALETT

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!