Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Woda płynąca z kranu powinna być czysta, smaczna, bezwonna i bezbarwna. Jeżeli taka nie jest, trzeba ją w odpowiedni sposób uzdatnić. Metodę oczyszczania najlepiej przewidzieć już na etapie projektowania i budowy domu.

Uzdatnianie wody
Wodę można pobierać z dwóch źródeł – z własnej studni bądź z wodociągu. W pierwszym wariancie nie musimy za nią płacić, lecz często wymaga ona uzdatniania, bo bez tego nie nadawałaby się do użytku. Dostarczana odpłatnie przez wodociągi woda co prawda musi spełniać normy, ale nierzadko jest niesmaczna lub zbyt twarda. W obu przypadkach – aby poprawić jej jakość – stosuje się filtrację, która usuwa z cieczy niepożądane substancje.

PROBLEMY Z WODĄ

Woda czerpana z własnego ujęcia na działce często zawiera związki żelaza i manganu. Są to typowe zanieczyszczenia spotykane w wodach podziemnych pochodzenia naturalnego. Objawem są zabarwienia armatury, a także rdzawy kolor cieczy. Przy wyższych stężeniach, zabrudzenia zmieniają również jej smak i zapach. Często spotykanym problemem jest też przekroczenie dopuszczalnych norm jodu amonowego, który nie ma organoleptycznych objawów. Tego typu przypadki występują głównie w miejscach hodowli zwierząt.

 

W wodzie ze studni mogą się również pojawić drobnoustroje. Jest ich tym więcej, im płycej położone jest zwierciadło wody. Problematyczna jest także zbyt twarda woda, zawierająca dużo wapnia i magnezu. Zmniejszają one skuteczność środków piorących, poza tym twarda woda zostawia osad na bateriach, w czajniku, w pralce i zmywarce.

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, woda trafiająca do naszych kranów powinna mieć twardość odpowiadającą zawartości 60–500 mg/l węglanu wapnia (CaCO3), co odpowiada twardości 3,4– 28 dH (stopni niemieckich). W Polsce dominuje woda średnio twarda i twarda, średnio miękka (3–7 dH) dostępna jest głównie na terenach położonych na południu kraju (patrz mapa na następnej stronie).

 

Jakość wody z wodociągu jest znacznie lepsza. Jest ona bowiem uzdatniana w zakładach oczyszczania wody i stale kontrolowana przez profesjonalne służby wodociągowe. Wielu użytkownikom przeszkadza jednak nie tylko jej twardość – jak w przypadku wody ze studni, ale także zapach i smak.

Norbert Skupiński
FOT. DORNBRACHT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".