Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana bramy garażowej

Jeżeli brama garażowa podczas pracy hałasuje lub się nie domyka, trzeba dokonać oględzin jej stanu technicznego. Może się okazać, że wystarczy ją tylko wyregulować bądź wymienić zużyte elementy. Często jednak naprawa jest nieopłacalna i nie pozostaje nic innego, jak zakup nowej bramy.

Wymiana bramy garażowej
W przypadku bardzo hałaśliwej pracy bramy, trzeba sprawdzić zawiasy i mechanizm otwierania. Jeżeli rolki toczne chwieją się podczas ruchu skrzydła, należy je dokręcić. Gdy są zużyte – niezbędna będzie ich wymiana. Zdarza się też, że skorodowane są niektóre elementy bramy. W takiej sytuacji należy je dokładnie oczyścić i zakonserwować. Inną przyczyną problemów jest pęknięcie sprężyn odpowiadających za pracę skrzydła. Ich wymianę trzeba powierzyć specjaliście. Za ten element, wraz z montażem, zapłacimy jednak kilkaset złotych.

 

Z podobnym kosztem trzeba się liczyć w sytuacji, gdy na skutek błędnego montażu skrzydło trzeba zdemontować i osadzić ponownie. W takich przypadkach warto przemyśleć, czy bardziej opłacalne nie będzie kupno nowej bramy. Najtańsze modele dostępne są bowiem już za niespełna 1000 zł.

WYMIANA SIĘ OPŁACA

Wymiana bramy może być korzystną inwestycją nie tylko dlatego, że koszt zakupu będzie porównywalny do naprawy. Sporo zyskać można także podczas późniejszej eksploatacji. Nowa, sprawnie pracująca brama, to nie tylko większy komfort korzystania z garażu, ale także poprawienie estetyki domu.

 

Kolejną kwestią jest zminimalizowanie strat ciepła. Montowane przed laty modele miały z reguły słabe parametry termoizolacyjne. Co prawda niektórzy decydują się na docieplenie skrzydła, ale nie zawsze jest to skuteczne i często brama po takim zabiegu nie wygląda zbyt estetycznie.

 

Aby wymiana zakończyła się sukcesem, trzeba wybrać odpowiedni model, a następnie zamontować go w prawidłowy sposób.

Norbert Skupiński
FOT. KRISPOL

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".