Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Remont ścian wewnętrznych

Zakres prac przy renowacji ścian wewnętrznych może być bardzo szeroki. Najmniej wysiłku i środków pochłonie ich pomalowanie bądź wytapetowanie. Nieco więcej zapłacimy za położenie nowych płytek lub okładzin z kamienia. Czasami jednak przegrody są w tak złym stanie, że nie obędzie się bez skucia tynku i położenia nowego, co oznacza poważny remont.

Remont ścian wewnętrznych
Ściany wewnętrzne remontuje się z reguły wtedy, gdy chcemy je odświeżyć albo zmienić wygląd wnętrz. Bywa też, że naprawić trzeba uszkodzoną powierzchnię lub zamaskować pęknięcia.

 

Zanim zaczniemy, warto odpowiednio przygotować pomieszczenia, w których prowadzone będą prace. Z remontowanego pokoju należy wynieść wszystkie lekkie meble, lampy, obrazy i inne elementy dekoracyjne. Pozostałe sprzęty oraz podłogę przykrywa się natomiast szczelnie grubą folią malarską. Cięższe meble często przesuwa się wówczas na środek pomieszczenia. Ramy okien, futryny i listwy przypodłogowe warto zabezpieczyć taśmą malarską. W zależności od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać, musimy też zgromadzić odpowiednie materiały i narzędzia – farby, pędzle, nóż do tapet itp., oraz przygotować środki czystości, które posłużą do zatarcia śladów remontu.

ZAKRES PRAC

Przed przystąpieniem do prac powinniśmy dokonać oględzin tynku, którym przeważnie pokrywane są ściany. To w dużej mierze od jego stanu zależy zakres prac remontowych.

 

Gołym okiem dostrzeżemy nie tylko drobne pęknięcia, ale także nierówności ścian. W tym celu do muru należy przyłożyć długą, ok. 2-metrową łatę, i w kilku miejscach oraz pod różnym kątem oszacować, czy prześwity i wybrzuszenia pod listwą nie są zbyt duże. Jeżeli nie przekraczają 2 mm, tynk można uznać za dostatecznie równy. Bez problemu sprawdzimy też jego twardość. Wystarczy zarysować powierzchnię i ocenić, czy rysa jest głęboka. Jeżeli tak, a dodatkowo podłoże się kruszy, oznacza to, że wykończenie ma słabą wytrzymałość. Z kolei sposobem na sprawdzenie przyczepności tynku jest opukanie ściany – głuchy odgłos lub wybrzuszenia uginające się pod naciskiem ręki świadczą o tym, że okładzina nie trzyma się podłoża.

Norbert Skupiński
FOT. BAUMIT

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".