Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły

Wybór paliwa i kotła to jedna z najważniejszych decyzji w trakcie każdej budowy. Ogrzewanie to największa część przyszłych kosztów eksploatacji, ale trzeba myśleć nie tylko o pieniądzach. Różnica w uciążliwości obsługi różnych rodzajów kotłów jest ogromna, a ponadto nie w każdym domu wygospodarujemy miejsce na dowolne urządzenie.


Każdy dom wymaga ogrzewania, które najczęściej zapewnia kocioł. Najlepiej, jeżeli o jego rodzaju i siłą rzeczy – paliwie, zadecydujemy jak najwcześniej, już przy wyborze projektu. Nie bez przyczyny projekty katalogowe występują np. w specjalnej wersji dla kotłów na paliwo stałe. Po prostu nie mając wydzielonej i odpowiednio dużej kotłowni takiego urządzenia nie wstawimy. Dla kotła gazowego wystarczy zaś w ostateczności tyle miejsca, co na jedną szafkę kuchenną.

DOSTĘPNOŚĆ, WYGODA... I MPZP

Dostępność paliwa, przede wszystkim obecność lub brak sieci gazowej, to jedno z ważniejszych kryteriów przy wyborze działki. Mając gaz w pobliżu, zwykle decydujemy się na jego wykorzystanie. I nic w tym dziwnego, bo kotły gazowe są właściwie bezobsługowe, zajmują niewiele miejsca w domu, a koszty ogrzewania są umiarkowane (ok. 0,25 zł/kWh).

 

Przy braku gazu z sieci zaczyna się poszukiwanie innych rozwiązań. W naszym kraju dominują kotły opalane węglem – paliwem wciąż tanim i powszechnie dostępnym. To właśnie cena ciepła wynosząca 0,12–0,15 zł/kWh przy umiejętnym paleniu decyduje o popularności. Jednak trzeba z góry przestrzec, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Każdy kocioł na paliwo stałe, nawet taki z podajnikiem, jest absorbujący dla użytkownika. Paliwo trzeba uzupełniać przynajmniej raz na kilka dni (a worki swoje ważą!), kocioł czyścić i nabrać przynajmniej podstawowych umiejętności regulacji i obsługi. Nie każdy ma na to siłę, czas i ochotę.

 

Jeszcze więcej zaangażowania i umiejętności wymagają tzw. kotły zasypowe – bez podajnika. W prawidłowo skonfigurowanej instalacji, szczególnie gdy współpracują ze zbiornikiem akumulacyjnym na wodę grzewczą, mogą być bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Co w niektórych okolicach też ważne, potrafią działać nawet przy braku prądu.

Jarosław Antkiewicz
FOT. IMMERGAS

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".