Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Rynny

Do zabezpieczenia domu przed wodą deszczową nie wystarczy szczelny dach. Niezbędny jest odpowiednio dobrany system rynnowy. W większości przypadków rynny metalowe i z tworzywa sztucznego równie dobrze spełniają swoje zadanie, choć jest kilka różnic między tymi rozwiązaniami.

Rynny
Na polskim rynku dominują rynny wykonane z PVC i ze stali powlekanej. Produkty z miedzi, aluminium czy blachy cynkowo-tytanowej są droższe, więc nie zyskały takiej popularności. Wybór odpowiedniego materiału to jednak połowa sukcesu. Ważne jest poprawne zaplanowanie i zakup kompletnego systemu, z pasującymi do siebie elementami. Kolor i kształt rynien to kwestia indywidualnych upodobań – powinny jednak dobrze komponować się z pokryciem dachowym i elewacją budynku. Producenci oferują dziś wyroby w szerokiej gamie kolorystycznej, choć najczęściej wybierane są czarne, białe, ceglaste, brązowe lub szare.

TWORZYWO SZTUCZNE

Do produkcji rynien plastikowych wykorzystuje się utwardzony polichlorek winylu, czyli PVC. Wyroby te należą do najtańszych i najpopularniejszych. Wykazują całkowitą odporność na korozję, dlatego polecane są szczególnie w rejonach nadmorskich. Dzięki barwieniu w masie nie widać drobnych zarysowań, powodowanych np. przez gałęzie drzew. Występują w bogatej gamie barw, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do koloru pokrycia dachowego czy elewacji. Są też bardzo łatwe w montażu. Ich trwałość ocenia się na około 50 lat.

 

Niestety, orynnowanie z PVC jest podatne na uszkodzenia mechaniczne. W niskiej temperaturze staje się kruche (nietrudno więc o uszkodzenia w okresie zimowym). Pod wpływem promieni słonecznych może zmienić kolor. Charakteryzuje się też stosunkowo wysoką rozszerzalnością cieplną, w związku z czym wymaga łączenia w sposób umożliwiający swobodną zmianę wymiarów elementów, wraz ze zmianą temperatury.

Małgorzata Kolmus
FOT. PLANNJA

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze