Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2016

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Porównujemy 64 pokrycia dachowe

Dach to jeden z najważniejszych elementów domu. Pełni nie tylko istotną rolę konstrukcyjną, ale także – odpowiednio wyeksponowany – może być jego ozdobą. Pokrycie dachowe musi być więc trwałe i szczelne, a jednocześnie dobrze pasować do wyglądu reszty budynku. Poniżej opisujemy cztery popularne rodzaje pokryć: dachówkę ceramiczną i cementową, blachodachówkę oraz gonty bitumiczne.

Porównujemy 64 pokrycia dachowe
Dobierając pokrycie dachowe, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oprócz oczywistych, jak własne upodobania, kwestie estetyczne, budżet, którym dysponujemy, renoma producenta czy okres gwarancji, istotne jest dopasowanie go do konstrukcji dachu. Duże znaczenie ma więc dopuszczalne obciążenie więźby dachowej, jej kształt oraz kąt nachylenia połaci. Trzeba też sprawdzić, czy nie ograniczają nas lokalne przepisy. Może się bowiem okazać, że narzucają one nie tylko kształt konstrukcji dachowej, lecz i rodzaj pokrycia, a nawet jego kolor.

DOPUSZCZALNE OBCIĄŻENIE KONSTRUKCJI

Każda więźba dachowa ma określoną wytrzymałość na obciążenie, zdefiniowaną przez konstruktora. Obliczając ją, specjalista uwzględnia obciążenie śniegiem, parciem wiatru, ciężarem poruszającego się po dachu człowieka i wreszcie samym pokryciem. A te znacznie różnią się od siebie wagą. Najcięższe są dachówki ceramiczne i cementowe – 1 m² waży od 40 do 90 kg. Na przeciwległym biegunie jest blachodachówka (2–15 kg/m²) i gonty (5–13 kg/m²). Decydując się na ten drugi materiał trzeba jednak pamiętać, że wymaga on pełnego deskowania (patrz ramka na stronie 162), które stanowi dodatkowe obciążenie.

 

Uwaga! Wybór zbyt ciężkiego pokrycia – przy niedowymiarowanej konstrukcji – może skutkować ugięciem i uszkodzeniem konstrukcji.

Norbert Skupiński
FOT. WIENERBERGER

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2016
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2016

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".