Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2017

Okna dachowe

Okna dachowe można założyć na każdym nowym oraz istniejącym dachu, fachowcom czynność ta zajmuje najwyżej kilka godzin. Oferta producentów obejmuje modele bardzo dobrze zaizolowane termicznie i z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Nasi Czytelnicy z nich skorzystali i ocenili, czy naprawdę warto to było zrobić.

Obecnie kupujący mogą wybrać nowoczesne modele, do których zalicza się okna – wysokoosiowe, kolankowe, z balkonem, panoramiczne, sterowane elektronicznie, na dachy płaskie. W komplecie z oknem dachowym znajdziemy tylko wkręty, kliny i kształtowniki montażowe. Trzeba dokupić m.in. kołnierz uszczelniający (odpowiedni do danego pokrycia dachowego). Typowe modele w standardowych wymiarach oraz zestawy do ich montażu są łatwo dostępne w punktach sprzedaży pokryć dachowych, bez konieczności zamawiania. Oprócz nich możemy kupić akcesoria chroniące od słońca, zimna i gorąca oraz owadów.

 

Okna w połaci dachu dają nawet 50% więcej światła, niż okna pionowe o takiej samej powierzchni. Niedogodności w trakcie ich użytkowania niosą natomiast konieczność zamykania skrzydeł w czasie deszczu i wiatru (chyba że wyposaży się je w odpowiednie czujniki), niekiedy nieodzowność zastosowania akcesoriów okiennych (np. rolet, moskitier), zaś przy małym kącie nachylenia dachu – potrzeba usuwania śniegu z szyby.

Z CZEGO SIĘ SKŁADA OKNO DACHOWE?

Oszklone skrzydło typowego okna dachowego opiera się na ościeżnicy (ramie), którą uszczelnia specjalny kołnierz.

Lilianna Jampolska
fot. Fakro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!