Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna z rekuperatorem

Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. W naszym cyklu przyszedł czas na porównanie systemów wentylacji – tradycyjnej, nazywanej grawitacyjną oraz mechanicznej, najczęściej występującej jako instalacja z odzyskiem ciepła (z rekuperatorem). Oba rozwiązania mają nam zapewnić świeże powietrze, jednak działają kompletnie inaczej.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna z rekuperatorem

ZASADA DZIAŁANIA

Grawitacyjna

 

Wentylacja grawitacyjna funkcjonuje dzięki ruchowi powietrza wywołanemu różnicą jego temperatury, gęstości i ciśnienia. Zimne, gęstsze powietrze zewnętrzne napływa do pomieszczeń przez nawiewniki (nawietrzaki) i inne nieszczelności budynku i wypiera rzadsze, ciepłe powietrze zużyte. Usunięcie powietrza zużytego umożliwiają pionowe kanały wentylacyjne w kominach. Wymiana jest tym intensywniejsza, im większa jest różnica temperatury w pomieszczeniu i na zewnątrz, a kanały wentylacyjne wyższe.

 

Trzeba jednak pamiętać, że zużyte powietrze musi być na bieżąco zastępowane nowym z zewnątrz. Dlatego system nie może działać zarówno jeżeli zasłonimy kratki wentylacyjne w kominach, jak i kiedy zamkniemy nawiewniki (albo w ogóle ich nie będzie). Nawiewniki najczęściej zakłada się w ramach okiennych, zdecydowanie rzadziej w samych ścianach. Dawniej obywano się bez nich, ale wyłącznie dlatego, że okna i drzwi były bardzo nieszczelne. Namiastką wentylacji grawitacyjnej jest wietrzenie poprzez otwarcie okien. Jednak ten sposób wymiany powietrza jest niemal zupełnie nie przewidywalny, nie zapewnia komfortu i może powodować bardzo duże straty ciepła. Dlatego nie można traktować jako równoważnego prawdziwej wentylacji.

 

Mechaniczna

 

W wentylacji mechanicznej ruch powietrza wymuszają wentylatory. Może być ona:

  • wywiewna – z wentylatorem wyciągowym i napływem powietrza przez nawiewniki, jak w wentylacji grawitacyjnej;
  • nawiewno-wywiewna z wentylatorami nawiewnym oraz wywiewnym umieszczonymi w centrali.

Ten drugi system jest obecnie znacznie popularniejszy. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia odzysk ciepła z powietrza usuwanego, popularnie nazywany rekuperacją. W centrali znajduje się wymiennik ciepła, przez który przepływają obie strugi powietrza. Dzięki temu powietrze zużyte, zanim zostanie usunięte, oddaje swe ciepło świeżemu powietrzu nawiewanemu.

 

Siłą napędową wymiany powietrza jest prąd zużywany przez wentylatory. Płacimy za niego, ale równocześnie oszczędzamy sporo ciepła, które też przecież nie jest za darmo. Ponadto intensywność wietrzenia możemy w pełni kontrolować. Warunki zewnętrzne nie mają tu znaczenia. Centrala wentylacyjna jest ponadto wyposażona w filtry pozwalające wstępnie oczyścić powietrze nawiewane, co może być ważne dla osób uczulonych na pyłki lub jeśli dom stoi np. przy ruchliwej drodze, gdzie powietrze jest zanieczyszczone.

Jarosław Antkiewicz

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".