Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2017

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Farby do wnętrz

Malowanie jest najprostszym i najtańszym sposobem nie tylko na odświeżenie pomieszczeń, ale także nadanie im nowego wyglądu. Ściany można pokryć najprostszymi farbami akrylowymi, albo sięgnąć po dekoracyjne, mające niepowtarzalny charakter farby strukturalne. Należy pamiętać, że inaczej nakłada się je na nowe ściany, a inaczej na te już wcześniej malowane.

Farby do wnętrz

Farby kupuje się zwykle albo w mieszalniach, dostępnych także w marketach budowlanych, gdzie kolor możemy wybierać spośród nawet kilkunastu tysięcy odcieni z palety RAL lub NCS, lub w specjalistycznych sklepach, gdzie do wyboru mamy zwykle kilkadziesiąt standardowych kolorów. "Świeże", przygotowywane na miejscu pod indywidualne zamówienie farby z mieszalni, są gotowe do użycia i można od razu nanosić je na ściany za pomocą pędzla lub wałka. Przygotowywane wcześniej farby w pojemnikach należy przed rozpoczęciem malowania dokładnie wymieszać, a w razie potrzeby nieco rozcieńczyć – z reguły wodą, ponieważ farby wodorozcieńczalne wyparły już praktycznie z rynku stosowane wcześniej farby rozpuszczalnikowe.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Malowanie to jeden z ostatnich etapów wykańczania pomieszczeń, który w znacznym stopniu decyduje o ich ostatecznym wyglądzie. Dlatego też należy dobrze się do niego przygotować. Na pewno, jeśli malowanie wykonujemy po raz pierwszy na surowych tynkach czy płytach gipsowo-kartonowych, zarówno ściany jak i sufit powinniśmy odpowiednio zagruntować, wcześniej sprawdzając, czy wszystkie powierzchnie są równe, suche i nie mają ubytków. Gruntowanie wiąże luźno przylegające cząsteczki podłoża, uszczelnia je i wyrównuje chłonność, w konsekwencji zapewniając farbie lepszą przyczepność. Przekłada się to na jej większą wydajność i lepszą siłę krycia.

Tomasz Wojciuk
fot. Magnat (Śnieżka)

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2017
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 5/2017

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".