Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominy

Tylko domy z pompą ciepła lub innym ogrzewaniem elektrycznym oraz wentylacją mechaniczną nie potrzebują kominów. Bez nich nie obędą się natomiast budynki ogrzewane gazem, węglem, olejem opałowym, drewnem oraz wentylowane grawitacyjnie.

Kominy

W fazie projektowania domu, a także systemu grzewczego i wentylacyjnego, zawsze pojawia się pytanie, czy murować kominy sposobem tradycyjnym z pełnej cegły, czy użyć prefabrykowanych kształtek i systemowych rozwiązań.

MUROWANY CZY PREFABRYKOWANY?

Stawiając kominy, ich poszczególnym kanałom trzeba zapewnić prawidłowy przekrój, należyty stopień szczelności oraz odporności na wysoką temperaturę i agresywne substancje chemiczne. Te czynniki sprawiają, że obecnie odchodzi się od tradycyjnego, jednowarstwowego sposobu budowania kominów na rzecz dwu- lub trzywarstwowych systemów kominowych z elementów prefabrykowanych.

Wznoszenie kominów metodą tradycyjną, przy użyciu drobnowymiarowych pełnych cegieł i odpowiedniej zaprawy murarskiej (zapewniającej całkowitą szczelność spoinom), jest czaso- i kosztochłonne. Ponadto wymaga od wykonawcy wyjątkowo pieczołowitego spoinowania (koniecznie na pełną spoinę). Komin musi powstać z cegły wysokiej jakości, o klasie wytrzymałości nie niższej niż 15. Klasyczne kominy dobrze sprawdzają się, jeśli obsługują kotły na paliwa stałe (starego typu) oraz kominki - wysoka temperatura spalin nie pozwala na skraplanie się pary wodnej wewnątrz przewodu dymowego (skropliny niszczą cegły).

Lilianna Jampolska
fot. Jawar

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".