Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Ściany zewnętrzne

Jedno-, dwu- czy trójwarstwowe? Z ceramiki, betonu komórkowego, a może z silikatów? Niezależnie od wybranej technologii budowy i zastosowanych materiałów, ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Najważniejsze z nich to wytrzymałość i ciepłochronność.

Ściany zewnętrzne

Ściany to jeden z najistotniejszych elementów każdego domu. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy tak wiele czasu poświęcają wyborowi technologii i materiałów, z jakich zostaną wykonane. Oferta rynkowa w tym segmencie jest bardzo bogata, co z pewnością nie ułatwia decyzji. Na szczęście wielu producentów wciąż unowocześnia swoje wyroby. Dzięki temu, i fachowym poradom, można zminimalizować ryzyko, że wybudowane przegrody nie będą spełniały aktualnie obowiązujących wymagań.

JAKIE POWINNY BYĆ ŚCIANY?

Najważniejszym zadaniem ścian jest ochrona wnętrz przed warunkami atmosferycznymi i przenoszenie różnych obciążeń. A te są niemałe: strop, dach, ale także własny ciężar i parcie wiatru. Dlatego przegrody muszą być odpowiednio wytrzymałe. Warunek ten będzie spełniony z bardzo dużym zapasem, jeśli do ich wzniesienia użyty zostanie beton zwykły, silikaty i ceramika. Materiały te są bardzo rozpowszechnione w budownictwie jednorodzinnym.

Dużą popularnością cieszą się też mniej odporne budulce, takie jak beton komórkowy czy ceramika poryzowana. Można je jednak stosować bez obaw, ponieważ domy jednorodzinne są niezbyt wysokie, dlatego i obciążenia nie są tak duże jak w budynkach wielopiętrowych. Solidniejszego materiału niż w przypadku całej przegrody trzeba natomiast użyć do wzmocnienia miejsc szczególnie obciążonych, takich jak nadproża, wieńce czy filary międzyokienne. Tu zastosowanie ma najczęściej beton zbrojony.

Aby ściany zabezpieczały dom przed wychłodzeniem, muszą być ciepłochronne. Parametr ten ma wpływ zarówno na komfort mieszkańców, jak i rachunki za ogrzewanie budynku.

Norbert Skupiński
fot. Wienerberger

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".