Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018

Okna dachowe

Okna dachowe pełnią istotne zadanie - doświetlają poddasze światłem naturalnym, pozwalając optymalnie wykorzystać tę przestrzeń. Możemy urządzić w niej sypialnię czy garderobę. Musimy jednak zadbać o właściwy wybór przeszkleń oraz ich rozplanowanie, a także fachowy montaż.

Najpopularniejsze okna dachowe to te montowane w płaszczyźnie dachu - tzw. połaciowe. Można je bez większego problemu zainstalować nawet w istniejącym domu (fachowcom zajmie to kilka godzin). Ułatwiają adaptację niezamieszkanych poddaszy. Nie wymagają modyfikacji szkieletu więźby dachowej ani montażu dodatkowych elementów konstrukcyjnych (w przeciwieństwie do skomplikowanych w budowie lukarn). Nie zmieniają architektury budynku. Najczęściej wstawiane są po prostu między krokwie.

Ponadto mogą być planowane niezależnie od kąta nachylenia dachu - nadają się zarówno na strome, jak i płaskie. Dawniej stosowano je tylko przy spadku większym niż 15°. Obecnie producenci oferują specjalne zestawy montażowe i kołnierze uszczelniające, umożliwiające montaż w płaskich połaciach. Można je instalować właściwie w dowolnej partii dachu, zapewniając doświetlenie poddasza nawet w głębi pomieszczeń. Dają znacznie więcej światła, niż wersje pionowe o analogicznej powierzchni.

Występują w wielu wariantach, różniących się parametrami i funkcjonalnością. Znajdziemy modele obrotowe, uchylne, rozwieralne, a także kolankowe i balkonowe, sterowane ręcznie bądź elektronicznie. Wybór konkretnych produktów może być niemałym wyzwaniem, szczególnie dla osoby, która nie jest w tej kwestii fachowcem.

Małgorzata Kolmus
fot. Fakro

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!