Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 5/2018

Kominki

Kominki z otwartym paleniskiem - popularne przed laty - dziś budowane są rzadko. Inwestorzy na ogół montują bowiem specjalne wkłady z przeszklonymi drzwiczkami i w różny sposób je obudowują. Urządzenia te zapewniają oszczędność, bezpieczeństwo i wygodę. Nowoczesny kominek może przypominać tradycyjny (otwarty) albo klasyczny piec kaflowy. Jest też inne, mniej powszechne rozwiązanie - instalacja pieca wolno stojącego (tzw. kozy).

Montaż kominka zamkniętego (z wkładem) to oszczędność, ponieważ zużywa on mniej opału (drewna) niż otwarte palenisko. Jest to związane z ograniczonym dopływem powietrza do wnętrza urządzenia. Intensywność spalania można regulować. We wkładzie powstaje mniej popiołu i nie ma ryzyka wdmuchiwania go do pomieszczenia. Nie zapominajmy, że drewno to obecnie jedno z najtańszych paliw, dodatkowo łatwo dostępne.

Rozwiązanie takie oznacza również bezpieczeństwo - oczywiście, jedynie w przypadku prawidłowego montażu i eksploatacji. Ogień jest odizolowany od wnętrza pomieszczenia, więc nie musimy go pilnować ani wygaszać przed snem (iskry czy płonące polano nie wypadną na posadzkę). Zamiast kominka można zastosować piec wolno stojący - niedrogi w montażu i eksploatacji. Najefektywniejszy będzie jednak wkład.

MOŻLIWE ROZWIĄZANIA

Wybierając wkład, zawsze uwzględniamy jego wygląd. Producenci oferują bowiem wiele modeli - mniej lub bardziej przeszklonych, o nowoczesnym lub tradycyjnym dizajnie. Dzięki temu kominek może idealnie współgrać z każdym wnętrzem, nawet ultranowoczesnym.

Oprócz kwestii wizualnych, liczą się, oczywiście, techniczne. Kominek może efektywnie ogrzewać cały dom. Aby tak się stało, należy wybrać wkład z płaszczem wodnym i podłączyć go do centralnego ogrzewania, bądź kupić model przeznaczony do DGP (dystrybucji gorącego powietrza) i rozprowadzić po budynku system specjalnych kanałów. Pamiętajmy jednak, że kominek nie może być wyłącznym źródłem ogrzewania domu. Jeśli pali się w nim okazjonalnie, dla przyjemności, i służy on przede wszystkim do celów dekoracyjnych, nie musi współpracować z żadną inną instalacją. Jednak w takim przypadku ogrzeje jedynie pomieszczenie, w którym będzie zamontowany (tak jak piec wolno stojący).

Małgorzata Kolmus
fot. Jøtul

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!