Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

Kominki z otwartym paleniskiem - popularne przed laty - dziś budowane są rzadko. Inwestorzy na ogół montują bowiem specjalne wkłady z przeszklonymi drzwiczkami i w różny sposób je obudowują. Urządzenia te zapewniają oszczędność, bezpieczeństwo i wygodę. Nowoczesny kominek może przypominać tradycyjny (otwarty) albo klasyczny piec kaflowy. Jest też inne, mniej powszechne rozwiązanie - instalacja pieca wolno stojącego (tzw. kozy).

Kominki

Montaż kominka zamkniętego (z wkładem) to oszczędność, ponieważ zużywa on mniej opału (drewna) niż otwarte palenisko. Jest to związane z ograniczonym dopływem powietrza do wnętrza urządzenia. Intensywność spalania można regulować. We wkładzie powstaje mniej popiołu i nie ma ryzyka wdmuchiwania go do pomieszczenia. Nie zapominajmy, że drewno to obecnie jedno z najtańszych paliw, dodatkowo łatwo dostępne.

Rozwiązanie takie oznacza również bezpieczeństwo - oczywiście, jedynie w przypadku prawidłowego montażu i eksploatacji. Ogień jest odizolowany od wnętrza pomieszczenia, więc nie musimy go pilnować ani wygaszać przed snem (iskry czy płonące polano nie wypadną na posadzkę). Zamiast kominka można zastosować piec wolno stojący - niedrogi w montażu i eksploatacji. Najefektywniejszy będzie jednak wkład.

MOŻLIWE ROZWIĄZANIA

Wybierając wkład, zawsze uwzględniamy jego wygląd. Producenci oferują bowiem wiele modeli - mniej lub bardziej przeszklonych, o nowoczesnym lub tradycyjnym dizajnie. Dzięki temu kominek może idealnie współgrać z każdym wnętrzem, nawet ultranowoczesnym.

Oprócz kwestii wizualnych, liczą się, oczywiście, techniczne. Kominek może efektywnie ogrzewać cały dom. Aby tak się stało, należy wybrać wkład z płaszczem wodnym i podłączyć go do centralnego ogrzewania, bądź kupić model przeznaczony do DGP (dystrybucji gorącego powietrza) i rozprowadzić po budynku system specjalnych kanałów. Pamiętajmy jednak, że kominek nie może być wyłącznym źródłem ogrzewania domu. Jeśli pali się w nim okazjonalnie, dla przyjemności, i służy on przede wszystkim do celów dekoracyjnych, nie musi współpracować z żadną inną instalacją. Jednak w takim przypadku ogrzeje jedynie pomieszczenie, w którym będzie zamontowany (tak jak piec wolno stojący).

Małgorzata Kolmus
fot. Jøtul

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".