Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Centralne odkurzanie

W domach pojawia się coraz więcej instalacji, podnoszących komfort życia. Jedną z nich jest odkurzacz centralny, do niedawna stosowany głównie w budynkach biurowych i hotelach. Zalety sprzątania bez kurzu i hałasu zjednują mu zwolenników także wśród właścicieli domów jednorodzinnych.

Centralne odkurzanie

Sprzątania nie da się uniknąć. Gdy już się z tym pogodzimy, dostrzeżemy, że odkurzanie jest lepsze od zamiatania, bo kurz (a przynajmniej jego część) zostaje w worku, a nie unosi się do góry, by po chwili opaść w innym miejscu. Dlatego nie dziwi kariera wymyślonego przeszło sto lat temu odkurzacza. To urządzenie, niegdyś luksusowe, dziś można kupić już za nieco ponad 100 zł i z pewnością znajdziemy je w każdym polskim domu.

Klasyczny odkurzacz to korpus na kółkach, z elektrycznym silnikiem napędzającym wentylator (turbinę), który zasysa śmieci do worka z papieru lub tkaniny. Brudy zbiera się rurą, połączoną z korpusem giętkim wężem. Sprzęt jest na ogół dość głośny (50-90 dB), a wraz z zapełnianiem się worka, spada moc ssania.

Współcześnie nawet proste odkurzacze mogą być wyposażone w zatrzymujące 99% zanieczyszczeń filtry HEPA (wyłapują nie tylko kurz, także pyłki, alergeny, bakterie). W powietrzu wyrzucanym do mieszkania przez starsze urządzenia zostają jednak drobiny kurzu - stąd charakterystyczny zapach po sprzątaniu i problem dla coraz liczniejszej grupy alergików. Do wad klasycznych odkurzaczy zaliczyć można również hałas i konieczność przenoszenia ich między pomieszczeniami i kondygnacjami. Odkurzacze centralne tych mankamentów nie mają.

Janusz Werner
fot. Beam

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".