Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Uzdatnianie wody

Aby woda płynąca z kranu było smaczna i zdrowa, musi być oczyszczona. W domach podłączonych do instalacji wodociągowej uzdatnianiem zajmują się stacje miejskie, w tych czerpiących wodę ze studni ich właściciele radzą sobie sami. Rozwiązaniem jest zamontowanie precyzyjnie dobranych filtrów, na które trzeba też przeznaczyć odpowiednią ilość miejsca.

Uzdatnianie wody

Jeśli zmuszeni jesteśmy wybudować własną studnię i z niej czerpać wodę, konieczne będzie jej uzdatnianie w odpowiednio dobranych urządzeniach oraz ich systematyczne serwisowanie. Taką wodę wprawdzie mamy za darmo, ale koszty oczyszczania jej należy doliczyć do comiesięcznych rachunków, a budowę studni, wyposażenie jej w pompy i montaż stacji uzdatniania potraktować jako niezbędny element domowych instalacji.

Jeżeli korzystamy z wody wodociągowej, na ogół nie ma konieczności jej uzdatniania, bo jest ona stale poddawana badaniom i musi być zdatna do picia. Czasem może nam jednak przeszkadzać jej za duża twardość lub zapach chloru. Zbyt twarda woda może bowiem powodować gromadzenie się kamienia i osadu w czajniku, pralce, bateriach łazienkowych i kuchennych. W wielu domach nieoczyszczona woda pozostawia na praniu i sprzętach AGD rdzawe zacieki, które są wynikiem zbyt dużej zawartości żelaza oraz manganu.

Rozwiązaniem wszystkich problemów z zanieczyszczoną wodą są stacje uzdatniania, które zmiękczają ją, poprawiają jej zapach i smak.

Joanna Dąbrowska
fot. UST-M

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".