Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wymiana bramy garażowej

Inwestorzy, wymieniając bramę garażową, wybierają zwykle modele segmentowe albo uchylne. Co zmieniło się na tym rynku na przestrzeni ostatnich lat? Stylistycznie bramy są bardziej dopasowane do innych elementów domu, coraz grubsze (bo mają być cieplejsze) i częściej wyposażone w automatykę.

Wymiana bramy garażowej

Podstawowe powody wymiany bramy garażowej to względy estetyczne, chęć poprawienia jej ciepłochronności i wygody użytkowania. Gdy idzie o estetykę, rzecz jest prosta - stare zamknięcie garażu (o sporej przecież powierzchni) może szpecić ładnie wyremontowany budynek. Często nie pasuje do znajdujących się obok drzwi i okien. A według obowiązujących trendów, brama nie tylko powinna się z nimi dobrze komponować, ma być wręcz z tej samej linii stylistycznej!

W domach wyremontowanych i ocieplonych stare zamknięcie, w najlepszym przypadku obłożone cienką warstwą styropianu, jest słabym punktem, przez który ciepło ucieka dużo intensywniej. W nowych bramach zamykających ogrzewany garaż, współczynnik przenikania ciepła U nie może - w myśl prawa budowlanego - przekraczać 1,5 W/(m²·K). Co więcej, wymogi dotyczące ciepłochronności budynków są zaostrzane i od 2021 r. będzie to tylko 1,3.

Ciepłochronność bramy zależy od ocieplenia skrzydła, więc producenci zwiększają jego grubość. W przypadku bram segmentowych, standardem jest dziś panel wypełniony pianką poliuretanową o grubości 40 mm, w cieplejszych modelach to już 60, nawet 67 mm. Wzrasta również dbałość o uszczelnienie połączeń między segmentami oraz skrzydłem i ościeżnicą.

Klienci stają się coraz wygodniejsi - każdy woli otwieranie bramy pilotem, bez wysiadania z samochodu, od szarpania się ze skrzydłem, szczególnie wtedy, gdy leje deszcz albo trzyma mróz.

Janusz Werner
fot. Krispol

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".