Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 5/2018

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Narzędzia ogrodowe

Każdy właściciel domu z ogrodem potrzebuje przynajmniej podstawowego zestawu sprzętów i narzędzi, które pomogą zadbać o estetykę posesji. Podpowiadamy, które na pewno warto kupić i jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze.

Narzędzia ogrodowe

Narzędzia zawsze dobieramy do charakteru ogrodu. Jeśli mamy wokół domu tylko trawnik, warto skupić się na urządzeniach służących do jego pielęgnacji. Jeśli powierzchnie wokół budynku są wyłożone kostką brukową, zaopatrzmy się w myjkę ciśnieniową i zamiatarkę, które pomogą utrzymać je w czystości. Na pewno nie warto kupować żadnych akcesoriów na zapas, bo nie dość że wydamy na nie pieniądze, to jeszcze będziemy musieli znaleźć miejsce do ich przechowywania. Oczywiście jest kilka narzędzi absolutnie niezbędnych, które przydadzą się w każdym domu, jak szpadel, grabie, łopata do śniegu (można wykorzystać ją także do ładowania liści), taczka czy drabina. Nad kupnem innych warto się dwa razy zastanowić.

SIEWNIKI, KOSIARKI, PODKASZARKI

Prawie przy każdym wolno stojącym domu jest mniejszy lub większy trawnik. Wiosna to czas, w którym należy o niego szczególnie zadbać. Po wygrabieniu pozostałości roślinnych, sfilcowanej trawy, starych liści, gałązek i mchu za pomocą metalowych grabi z gęstymi, sztywnymi zębami, powinniśmy zasilić trawnik nawozem. Aby granulat został równomiernie rozprowadzony warto zaopatrzyć się w specjalny rozsiewacz. Może on być ręczny (do takiego urządzenie mieści się około 3 kg nawozu) lub pchany na kołach. Te pierwsze można kupić już za 30 zł, jednak warto zwrócić uwagę na ich wykonanie, bo najtańsze urządzenia są mało wygodne w użyciu i zwykle szybko się psują.

Rozsiewacze na kołach kosztują przeważnie od 100 do 300 zł. W ich przypadku najważniejszymi parametrami są pojemność - wynosząca najczęściej do 20 l oraz szerokość rozsiewu (do 55 cm). Najbardziej zaawansowane modele wyposażone są w regulację dozowania i można stosować je również do siania oraz posypywania zimą chodników wokół domu solą czy piaskiem. Po wiosennym nawożeniu trawnika kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest jego koszenie.

Tomasz Wojciuk
fot. Yato

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 5/2018

Budujemy Dom 5/2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".