Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy alarmowe, domofony

Dom w pięknej okolicy. Bezpiecznie, nie zdarzają się włamania. Relacje sąsiedzkie znakomite – sąsiedzi mają oko na swoje domy. Sielanka... ale nawet w takiej sytuacji lepiej dmuchać na zimne i zamontować dobry system alarmowy.
Systemy alarmowe, domofony
 (fot. Fermax)

System alarmowy to nie tylko popularne czujki ruchu wewnątrz domu. Może też chronić jego otoczenie, dzięki czemu umożliwi wykrycie złodzieja, zanim ten znajdzie się w domu, a w ten sposób zapobiegnie zniszczeniu okien i drzwi, a przede wszystkim sprawi, że będziemy się czuli bezpieczniej. Najbardziej rozbudowane systemy wykrywają napastnika wtedy, gdy próbuje on przekroczyć ogrodzenie lub gdy zbliża się do budynku.

 

Sposób zabezpieczenia posesji powinien być zawsze dostosowany do zagrożenia napadem. Im jest ono większe, tym bardziej rozbudowany system ochrony warto zastosować. Decyzje zależą też oczywiście od naszych możliwości finansowych, ale na szczęście systemy ochrony zewnętrznej tanieją.

Domofony i wideodomofony

Zamontowanie domofonu przy furtce sprawi, że będziemy wiedzieć, komu ją otwieramy – gościom, listonoszowi czy osobie obcej. Jeżeli chcemy tylko słyszeć osobę dzwoniącą do domu, wystarczy zamontować domofon, jeżeli jednak chcemy ją widzieć, potrzebny nam będzie wideodomofon.

 

Wideodomofony są niezbędne w domach, z których nie widać, kto stoi przy furtce. Jeżeli jest dobrze widoczna i w dzień, i w nocy, a my przez okno bez problemu rozpoznamy, kto do nas dzwoni, wystarczy kupić tańszy od wideodomofonu domofon.

 

Domofony. Instalacja domofonowa składa się z dwóch urządzeń – montowanego przy furtce bramofonu i instalowanego unifonu ze słuchawką. Unifon należy zamontować w pobliżu okna, dzięki temu w trakcie rozmowy możemy kontrolować, co się dzieje przy wejściu na teren posesji, wiemy też, kiedy mamy otworzyć furtkę, gdy gość już nas opuszcza.

 

Najtańsze domofony działają w systemie simplex i umożliwiają jedynie rozmowę naprzemienną. Wygodniejszy w codziennym użytkowaniu jest system duplex, w którym przez domofon można rozmawiać jak przez telefon.

 

Wideodomofony. Umożliwiają obserwację tego, co się dzieje przy furtce, bo w wideobramofonie mają zamontowaną kamerę. Możemy go kupić z kamerą monochromatyczną lub kolorową, stałą lub ruchomą. Możemy zdecydować, że oko kamery będzie ukryte lub wręcz przeciwnie – specjalnie wyeksponowane.

 

Jeżeli miejsce przy furtce jest słabo oświet­lone, możemy kupić wideobramofon wyposażony w podświetlacz na podczerwień. Dzięki temu bez instalowania dodatkowej lampy oświetlającej wejście do domu będziemy wiedzieć, kto stoi przy furtce. Możemy rozważyć kupno wideodomofonu z możliwością nagrywania obrazu i głosu osób, które chciały nas odwiedzić: urządzenie to uruchamia się automatycznie w chwili przyciśnięcia dzwonka.

 

Aparat wewnętrzny, czyli wideounifon, wyposażony jest w niewielki monitor czarno-biały lub kolorowy, zazwyczaj LCD.

Co to jest system alarmowy?

Składa się z rozmieszczonych w kilku miejscach czujek, centrali alarmowej, manipulatora i sygnalizatora. Naruszenie stref chronionych (wejście intruza na teren działki, włamanie do domu albo pojawienie się dymu czy ulatniającego się gazu) jest wyłapywane przez czujki, a sygnał o niebezpieczeństwie przekazywany jest do centrali. Ta uruchamia alarm, a sygnał o zdarzeniu przekazuje do agencji ochrony, z którą podpisana jest umowa.

 

Katarzyna Głowacz

 

Pełna wersja artykułu: Systemy alarmowe, domofony

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2008
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2008

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".