Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2008

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Panele czy parkiet?

Pytanie czytelnika: Dom, który z mężem budujemy, powoli przyjmuje realne kształty. Już niedługo przystąpimy do najciekawszej fazy budowy – wykańczania. Nie wiemy, jaką zrobić posadzkę: wybrać tradycyjny parkiet czy panele. Czym się różnią – oprócz ceny? Na co zwrócić uwagę, kupując te materiały?

Odpowiedź
Materiał przeznaczony na posadzki powinien się nam przede wszystkim podobać, bo będziemy go stale oglądać pod stopami, a przecież to ważne, by na co dzień mieć to, co się lubi. O tym, co się liczy oprócz wyglądu i ogólnego wrażenia, piszemy poniżej...

Materiał

Panele czy parkiet?
 (fot. Kronopol)
O ile parkiet robi się wyłącznie z drewna, o tyle panele mogą być zarówno z drewna, jak i z tworzywa sztucznego oraz korka. Różnica między parkietem a panelami drewnianymi polega na tym, że do wykonania tych pierwszych używa się najczęściej drewna litego, a do drugich – klejonego warstwowo.

 

Deszczułki parkietu wykonuje się natomiast z drzew liściastych (dębu, buka, jesionu, brzozy, sosny, orzecha), jak i iglastych (świerku, jodły, modrzewia). Coraz popularniejsze stają się także różne gatunki drzew egzotycznych, takie jak iroko, kempas, teak, daru daru. W parkiecie można łączyć ze sobą różne gatunki drewna i układać z nich rozmaite kształty i wzory. W ten sposób uzyskuje się ciekawe i oryginalne kompozycje.

 

Drewno na posadzki powinno być twarde i stabilne, dlatego zanim trafi do sprzedaży, poddawane jest starannej ocenie i klasyfikacji. Analizując usłojenie, barwę i strukturę drewna, kwalifikuje się je do odpowiedniej klasy.

 

Panele mogą być wykonane z tworzywa sztucznego (PVC), najczęściej imitującego drewno lub inne materiały, w tym m.in. kamień i terakotę; niektóre mają kolorowe wzory i desenie.

Rodzaje

Poszczególne rodzaje parkietów i paneli różnią się nie tylko materiałem, z jakiego są wytwarzane, ale też wymiarami elementów. Nie tak samo też się je układa.

 

A oto rodzaje parkietów:
 • Klasyczny – zwany też tradycyjnym. Są to proste pojedyncze deszczułki z litego drewna (zwane potocznie „klepkami”), z brzegami uformowanymi w pióra i wpusty.
 • Lamelowy, czyli lamparkiet. Nie ma wpustów i wypustów, dlatego deszczułki w parkiecie nie są wzajemnie łączone, lecz tylko przyklejane bezpośrednio do podłoża. Lamparkiet sprzedawany jest w postaci oddzielnych deszczułek (jak zwykły parkiet) lub jako płytki składające się z kilkunastu deszczułek ułożonych w jodełkę lub w cegiełkę i naklejonych na elastyczną siatkę.
 • Mozaikowy. Są to małe listewki łączone w kwadraty i naklejone na papier perforowany lub siatkę tekstylną.
 • Przemysłowy. Ostatnio bardzo modny parkiet z wąskich deszczułek układanych pionowo (na sztorc).
 • Warstwowy. Parkiet z dwóch lub trzech warstw, sprasowanych i połączonych specjalnym klejem, który zapobiega odkształceniom drewna. Warstwę górną – użytkową – wykonuje się z najlepszych gatunków drewna (po ułożeniu wymaga wykończenia). Warstwę spodnią robi się z surowca gorszej jakości, np. z forniru świerkowego. Parkiet ten jest tańszy od tradycyjnego i przemysłowego.
Rodzaje paneli. Panele mają konstrukcję warstwową. Jeśli ich warstwa wierzchnia wykonana jest z drewna, to takie panele określamy jako drewniane, jeśli z laminatu (czyli z tworzywa sztucznego), wówczas są to panele laminowane. A oto warstwy paneli:

 

 • spodnia – zapewnia sztywność; w panelach drewnianych jest to sklejka lub okleina wykonana z drewna gorszego gatunku (najczęściej sosny), w laminowanych – tworzywo sztuczne lub kilka warstw papieru;
 • środkowa – wykonana z płyty drewnopochodnej (HDF lub gorszej jakości MDF) albo z deszczułek ułożonych poprzecznie;
 • górna, dekoracyjna – w panelach drewnianych – z twardego drewna drzew liściastych, w panelach laminowanych – ]z laminowanego papieru lub cienkiego forniru. Niektóre panele mają dodatkową przyklejoną od spodu warstwę wygłuszającą odgłosy kroków.
 •  

  Aleksandra Kuśmierczyk

  Pełna wersja artykułu: Panele czy parkiet?

  Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2008
  Kup ten numer
  Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

  Budujemy Dom 6/2008

  Kup ten numer
  Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
  Pozostałe artykuły
  Klub Budujących Dom


  Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
  na bezpłatną prenumeratę
  i inne nagrody

  • Polecamy również
   Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
  Wydanie tabletowe
  Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
  Magazyn BudujemyDom
  Zamów cotygodniowy poradnik
  Cotygodniowy poradnik
  W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
  - aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  - porady budowlane,
  - najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
  i odbierz prezent
  Odbierz prezent
  Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".