Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Mostki termiczne

Tak jak rzeka jest naturalną przeszkodą do pokonania przez człowieka, tak dobrze zaizolowana ściana jest skuteczną barierą dla uciekającego z domu ciepła. Budujemy mosty aby suchą nogą przejść na drugi brzeg. Ciepło szuka miejsc w przegrodzie zewnętrznej (mostków termicznych) aby jak najłatwiej wydostać się na zewnątrz budynku.

Co to jest mostek termiczny?

Mostek termiczny (inaczej cieplny) to fragment przegrody zewnętrznej budynku charakteryzujący się znacznie gorszą izolacyjnością termiczną niż sąsiadujące z nim elementy budowlane. W domach energooszczędnych za mostki termiczne można uważać wszystkie miejsca, w których współczynnik U przenikania ciepła przekracza wartość 0,30 [W/(m2•K)].

 

Mostki termiczne powodują znaczne straty ciepła wskutek miejscowego wychłodzenia przegród budowlanych. W takich miejscach dochodzi często do wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, a nawet rozwoju grzybów i pleśni.

 

Przyczyną tego są najczęściej błędy projektowe i wykonawcze. Mostki mogą zwiększać zapotrzebowanie domu na ciepło nawet o 20%, a zatem znacznie podnosić koszty ogrzewania domu.

Czy można zbadać izolacyjność cieplną ścian istniejącego domu i znaleźć w nim ewentualne mostki termiczne?

Można w tym celu wykonać termogramy, czyli zdjęcia kamerą termowizyjną, na których widoczne będą miejsca zwiększonych strat ciepła. Takie badanie służy jako kontrola wykonywanych robót, m.in.:
 • poprawności i szczelności ułożenia izolacji termicznej, np. ciągłości przyklejenia płyt styropianowych;
 • grubości ocieplenia (badanie uwidoczni różnice w tym względzie na powierzchni przegród zewnętrznych);
 • ciągłości izolacyjności cieplnej wieńców.

Mostki termiczne nad parterem i nad piętremMostek termiczny nad oknami w piwnicyMostek termiczny nad nadprożem ściany piwnicy
 a) b) c)
Obrazy termowizyjne ścian zewnętrznych budynku. Pomarańczowo-żółty kolor nad parterem i nad piętrem (a) wskazuje, że wieniec ma znacznie mniejszą izolacyjność niż reszta ściany; nad oknami w piwnicy świadczy o nieprawidłowym ich osadzeniu (b); a nad narożem ściany piwnicy o niewłaściwym ociepleniu (c) (fot. Komel)

Komu można zlecić badania termowizyjne budynku i ile one kosztują?

Badania termowizyjne wykonuje się zwykle nocą i w zimie
Badania termowizyjne wykonuje się zwykle nocą i w zimie. W domu musi być włączone ogrzewanie, a temperatura na zewnątrz – poniżej 4°C (fot. Rockwool)
Jest wiele firm, które przyjmują zlecenia na badania termowizyjne. Ceny kamer termowizyjnych w ostatnich latach znacznie spadły i nawet niektórych samodzielnych audytorów energetycznych stać na ich zakup. Wykonawców takich badań można więc szukać w następujących miejscach:
 • wyższe uczelnie techniczne;
 • fundacje poszanowania energii;
 • firmy certyfikujące oraz wykonujące audyty energetyczne budynków;
 • lokalne agencje energetyczne.
Zdjęcia termowizyjne powinny być poddane profesjonalnej analizie, która wymaga wiedzy i doświadczenia. Dlatego wykonawcy badania termowizyjnego nie należy wybierać, kierując się tylko ceną takiej usługi. Należy również wziąć pod uwagę:
 • doświadczenie operatora;
 • dokładność sprzętu;
 • formę raportu i analizę wyników badań (warto upewnić się, czy raport będzie zawierał jednoznaczne wnioski i zalecenia naprawy wad technologicznych lub projektowych). Jeśli takie wady zostaną wykryte, będzie to podstawa do dochodzenia swych praw u projektanta lub wytwórcy wadliwego materiału.
Koszty kompleksowego badania termowizyjnego zaczynają się od tysiąca złotych i zależą od liczby zdjęć (zazwyczaj wykonuje się ich 50– 80), wielkości budynku oraz formy i szczegółowości raportu.

 

Pełny artykuł w PDF: Mostki termiczne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".