Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Żaluzje, rolety, markizy

Czerwiec i lipiec to jedne z najcieplejszych i najbardziej słonecznych miesięcy w roku. Czasami to słońce jest błogosławieństwem, bywa jednak, że jest go aż nadto. Wówczas sięgamy po specjalne osłony, chroniące przed intensywnym światłem i lejącym się z nieba żarem. Żaluzje, rolety i markizy, bo o nich mowa, przynoszą latem ukojenie nie mniejsze od zimnych napojów i klimatyzacji.

Żaluzje

Żaluzje, rolety, markizy
(fot. Velux)
Montuje się je wewnątrz pomieszczeń. Nie tylko pozwalają regulować ilość wpadającego do naszego domu czy mieszkania światła, ale także spełniają funkcje dekoracyjne, a oddzielając domowników od świata zewnętrznego, zapewniają im intymność. Obecnie dostępnych jest wiele typów żaluzji, które różnią się sposobem montażu, wykonaniem, kolorystyką, a także zastosowaniem.

 

Rodzaje
Żaluzje możemy podzielić na poziome i pionowe. Poziome, oprócz wyglądu, różnią się tym, że mają zdecydowanie węższe lamelki, czyli listwy, których szerokość – w zależności od użytego materiału – może wynosić od 16 do 50 mm. Stosuje się je przeważnie w kuchniach, sypialniach, łazienkach, gabinetach. Żaluzje pionowe, zwane niekiedy wertikalami, znajdują zastosowanie głównie (choć w ostatnim czasie się to zmienia) w pomieszczeniach biurowych.

 

Chronią one przed słońcem, ale mogą także oddzielać przestrzeń użytkową lub odgradzać nas od współpracowników. Ich dużą zaletą jest to, że często można przesuwać je jak zasłony. Żaluzje pionowe są wykonane z innych niż poziome materiałów i mają znacznie szersze lamele, których wymiary zawierają się w przedziale od 65 mm do nawet 130 mm.

 

Materiały
Żaluzje poziome. Mogą być wykonane z aluminium, drewna, różnego rodzaju tkanin lub tworzywa sztucznego (PVC).
Żaluzje aluminiowe są lekkie i trwałe. Przy właściwym użytkowaniu mogą służyć nawet kilkanaście lat. Odbijają światło słoneczne, dlatego warto instalować je w pomieszczeniach znajdujących się od południa lub od zachodu. Szerokość paneli wynosi zwykle 16 mm lub 25 mm.

 

Żaluzje drewniane są bardzo eleganckie, przez co idealnie nadają się do stylowych wnętrz. Świetnie komponują się z dodatkami z drewna, skóry lub rattanu. Choć tak naprawdę produkowane są z różnych gatunków drewna, coraz częściej jest to lipa kanadyjska (basswood), która nie ma sęków, jest wytrzymała i odporna na zmiany temperatury. Szerokość lameli może wynosić od 25 mm do nawet 75 mm. Żaluzje drewniane malowane są zwykle ekologicznymi lakierami z filtrem UV. Dostępne są w kilkunastu kolorach i odcieniach.

 

Żaluzje z antyelektrostatycznych, odpornych na płowienie tkanin są świetną alternatywą dla tych wszystkich, którzy cenią sobie przytulność, a odstrasza ich cena żaluzji drewnianych i chłód aluminiowych paneli. Żaluzje takie świetnie komponują się z firankami i zasłonami, a nawet po całkowitym zasunięciu dają przyjemne, rozproszone światło, którego natężenie zależy od koloru i faktury tkaniny. Szerokość lameli w tego typu żaluzjach zwykle wynosi 50 mm.

 

Żaluzje z tworzywa sztucznego, czyli PVC, nie dość, że są lekkie (można stosować je do zasłaniania dużych powierzchni) i stosunkowo tanie, to w miły dla oka sposób rozpraszają światło. Ich wadą jest natomiast to, że nie są tak eleganckie jak żaluzje z drewna czy tkanin oraz mogą odkształcać się pod wpływem wysokich temperatur. Szerokość lameli wynosi przeważnie do 50 mm.

 

Żaluzje z powłoką thermostop oferowane są głównie przez producentów okien dachowych. Mają one tę właściwość, że zimą zatrzymują w pomieszczeniu ciepło (lamelki z powłoką thermostop skierowane w kierunku szyby), zaś latem zapobiegają jego nadmiernemu nagrzewaniu (powłoka skierowana do wewnątrz pomieszczenia).

 

Żaluzje pionowe. Najczęściej robi się z tkanin (o gładkiej fakturze lub żakardowych) i PVC (trwałe, ognioodporne, z właściwościami antystatycznymi). Pod względem spełnianych funkcji żaluzje z tkanin można podzielić na przezroczyste, zaciemniające, termoizolujące oraz z powłoką antyrefleksyjną (przeciwdziałają odbijaniu się promieni słonecznych w ekranie telewizora lub komputera).

 

Montaż i obsługa
Żaluzje poziome można montować między szybami (dotyczy to okien starego typu: skrzynkowych lub dzielonych) lub poza nimi. Między szybami instaluje się najczęściej lekkie żaluzje aluminiowe lub z tworzywa sztucznego. Zwykle firmy oferujące żaluzje zapewniają także ich montaż. System regulacji jest po to, aby przesuwając pod odpowiednim kątem lamele, kontrolować ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Najczęściej służą do tego specjalne sznurki, pokrętła lub wałki, które połączone są z podtrzymującym panele systemem sznurków lub żyłek. Jednak żaluzjami można sterować nie tylko ręcznie, ale także zdalnie za pomocą pilota. Niekiedy żaluzje można podłączyć pod specjalne sterowniki, które regulują kąt nachylenia lamelek w zależności od intensywności padającego na nie światła.

 

 

Tomasz Wojciuk

Pełny artykuł w PDF: Żaluzje, rolety, markizy

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".