Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2009

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Malowanie ścian, okładziny ścienne

Niezależnie od tego, czy malujemy, tapetujemy czy wyklejamy ściany innymi materiałami, powinniśmy zapoznać się z zasadami dotyczącymi takiego doboru kolorów i wzorów, by uwypuklić zalety, ukryć wady i niekorzystne proporcje niektórych wnętrz. Wszystko po to, aby przebywanie w harmonijnie urządzonym domu było prawdziwą przyjemnością.

Malowanie ścian, okładziny ścienne
(fot. Komar (Tapex2000)
Przede wszystkim w każdym pomieszczeniu należy zastosować odpowiednie odcienie kolorów, tak by pełniło ono swoją funkcję i było urządzone w zgodzie z naszym temperamentem i wpływało pozytywnie na nasz nastrój. Jednocześnie warto zastosować znane triki poprawiające proporcje (rysunki poniżej), a także wziąć pod uwagę sprawdzone zasady dotyczące kolorystyki wnętrz o różnym przeznaczeniu.

Teoria barw

Najbardziej podstawowy i powszechnie znany podział na kolory ciepłe i zimne jest pomocny w harmonijnym urządzaniu wnętrz, w których mieszkamy, pracujemy czy odpoczywamy.

 

Jest on również kluczem do rozpoznawania kolorów posegregowanych bardziej szczegółowo, według prostej zasady czterech pór roku. Sama natura uczy nas doboru barw, wystarczy obserwować przyrodę. Kolory wiosny to prawdziwy fajerwerk ciepłych, żywych barw kwiatów, pąków, traw, świeżych liści. Barwy lata są różnorodne, ale zawsze sprawiają wrażenie wyblakłych od palącego słońca. Jesień charakteryzują tzw. barwy ziemi, bardzo ciepłe – są nasycone słońcem, kojarzą się z dojrzałością i okresem plonów.

 

Zima okrywa przyrodę iskrzącą bielą i takie lodowe kolory charakteryzują tę paletę. Dopełniają ją barwy żywe, intensywne, czyste, kontrastowe (biel i czerń). Kolory lata i zimy są chłodne, bo zawierają dużą ilość bieli lub wchłonęły barwnik niebieski, barwy wiosenno-jesienne są ciepłe, podszyte słoneczną żółcią.

Barwa pór roku i ich odcienie

Barwy wiosny. Stwarzają w mieszkaniu radosny, lekki nastrój. Podłogi i ściany w kolorach żółci dają wrażenie miękkości i ciepła. Do kolorów wiosny pasują meble i dodatki w żywych kolorach swojej palety oraz metale o żółtawym odcieniu.

 

Barwy jesieni. Dzięki głębokim tonom dają bardzo przytulny nastrój. Efekt taki uzyskamy, stosując: pomidorową czerwień, rudości, ciemną zieleń, ciemne fiolety, kukurydziane żółcie, pomarańcze oraz metale: mosiądz i miedź.

 

Barwy letnie. Dzięki kolorom utrzymanym w delikatnej, świeżej, chłodnej tonacji wnętrza robią wrażenie przestronnych i eleganckich. Do takich barw pasują srebrzysto matowe metalowe dodatki.

 

Barwy zimowe. Podstawowym zestawem jest biel i czerń oraz błękity tworzące zimną, surową kolorystykę. Z takimi barwami dobrze współgrają połyskliwe materiały i białe błyszczące metale oraz dodatki w mocnych, żywych, krzykliwych barwach.

 

Ewa Milbert, architekt wnętrz

Pełny artykuł w PDF: Malowanie ścian, okładziny ścienne

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2009
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2009

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".