Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2010

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór roślin do ogrodu

Jeśli rośliny do ogrodu dobierzemy odpowiednio do warunków na działce, będą rosły zdrowo i pięknie, a ich pielęgnacja nie będzie kłopotliwa.

Wybór roślin do ogrodu
(Zdjęcie pochodzi z konkursu Home Sweet Home 2 (fot. jakubt))
Jeśli projekt ogrodu zleciliśmy architektowi krajobrazu, zajmie się on doborem roślin. Jeśli chcemy je wybierać sami, powinniśmy poznać wymagania poszczególnych gatunków.

 

Do każdych warunków można dobrać odpowiednie rośliny wieloletnie – drzewa i krzewy liściaste i iglaste, pnącza oraz byliny, a także rośliny uprawiane z siewu: jednoroczne i dwuletnie. Pamiętajmy, że ozdobą roślin są nie tylko kwiaty, ale również soczystozielone lub barwne liście czy ciekawy pokrój.

Warunki siedliskowe

Niektóre rośliny mają niewielkie wymagania siedliskowe i dobrze rosną niemal w każdych warunkach, jednak większość gatunków najlepiej rozwija się w miejscach o określonym typie gleby czy nasłonecznienia. Rośliny wyszukiwane w katalogach lub szkółkach powinno się więc dobierać odpowiednio do warunków występujących w tej części ogrodu, w której mają zostać posadzone.

 

Nasłonecznienie. Rośliny mają różne preferencje co do nasłonecznienia: niektóre dobrze rosną tylko w pełnym słońcu, inne – gdy przez część dnia są lekko zacienione, a tylko nieliczne znoszą silne zacienienie (tab. 5, 6, 7). Większość iglaków doskonale znosi silne słońce, tak samo jak wiele bylin, np. aster alpejski, trojeść bulwiasta, zawilec wielkokwiatowy, i niektóre pnącza: glicynia chińska, milin amerykański, rdestówka Auberta. W głębokim cieniu poradzą sobie: krzewy – cis pospolity ‘Fastigiata, mahonia pospolita, śnieguliczka Doorenbosa, byliny – fiołek wonny, funkia Fortune’a, konwalia majowa, pnącza – bluszcz pospolity, hortensja pnąca, kokornak wielkolistny.

 

Rodzaj gleby. Dla wzrostu roślin istotna jest struktura gleby – proporcja cząstek organicznych i mineralnych oraz jej odczyn (dla wielu gatunków optymalnym odczynem pH jest 6–6,5 – lekko kwaśny).

 

Do ogrodu warto wybrać rośliny naturalnie występujące na działce i w jej otoczeniu: można być pewnym, że odpowiada im gleba, wilgotność i inne warunki siedliskowe, więc łatwo się przyjmą i będą dobrze rosły nawet bez specjalnej pielęgnacji. Będą się też dobrze komponować z otaczającym krajobrazem.

 

Klimat. Wybierając rośliny, trzeba uwzględnić też to, czy miejsce jest zaciszne, czy narażone na silny wiatr oraz jaka temperatura występuje w okresach zimowych.

 

Małgorzata Cuch

Pełny artykuł w PDF: Wybór roślin do ogrodu

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2010
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2010

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".