Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Odkurzacz centralny

Montaż centralnego odkurzacza rozważa obecnie prawie każdy inwestor. Większość przestudiowała artykuły na ten temat oraz strony internetowe producentów. Wiadomo już, jak działa taki odkurzacz. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące montażu i eksploatacji odkurzacza, wszak nie każdy ma sąsiada, który wyposażył dom w to urządzenie. Poprosiliśmy członków Klubu Budujących Dom oraz naszych forumowiczów o podzielenie się z Czytelnikami doświadczeniem i uwagami na temat eksploatacji instalacji centralnego odkurzania.

Gniazda ssące montuje się na takiej samej wysokości jak gniazda elektryczne
Gniazda ssące montuje się na takiej samej wysokości jak gniazda elektryczne (fot. Husky)
Orurowanie do centralnego odkurzania układa się w ścianach już na etapie budowy domu, przed ułożeniem instalacji elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej oraz przed wykonaniem ogrzewania podłogowego. Wówczas najłatwiej zaplanować optymalną trasę rur i bezkolizyjnie je poprowadzić. Ułożenie instalacji na tym etapie budowy domu pozwoli też zredukować do minimum niezbędne prace budowlane, takie jak wykonanie bruzd w ścianach i stropach czy zamontowanie ekranów osłaniających. Na ułożenie rur wydamy ok. 500–1500 zł.

RURY

Instalacje centralnego odkurzania układa się z rur z PVC o średnicy 50 lub 55 mm zakończonych gniazdami ssącymi. Poszczególne elementy rur łączy się specjalnym klejem.

 

Rury układa się w tzw. podbetonie na posadzce (odcinki poziome) oraz w bruzdach ściennych (odcinki pionowe). Powinny być prowadzone możliwie najkrótszą drogą z rzadkimi zmianami kierunku, równolegle i prostopadle do powierzchni ścian. Gdy zaistnieje konieczność zmiany kierunku przebiegu rur, stosuje się łuki 90° lub inne kształtki o jak najłagodniejszych zagięciach. Tym sposobem eliminuje się opory powietrza, które mogą mieć późniejszy wpływ na wydajność jednostki centralnej. Należy pamiętać, aby trójniki układać zawsze zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. Jeśli zamontujemy je odwrotnie, będą powodowały opory przepływu i utrudniały właściwy kierunek przepływu powietrza. Pion (ewentualnie piony) należy zlokalizować w centrum budynku.

PRZEWODY ELEKTRYCZNE

Razem z prowadzeniem rur układa się również niskonapięciowy przewód elektryczny umożliwiający sterowanie pracą jednostki centralnej. Przewód prowadzi się równolegle od gniazda do gniazda. Nie łączy się przewodów w ścianach, aby zapobiec awariom zasilania spowodowanym ich rozłączeniem. Przed wykończeniem ścian warto zrobić dokumentację zdjęciową ułożonych rur i przewodów elektrycznych.

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Joanna Dąbrowska

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".