Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2011

Pokrycia i rynny

Idealne pokrycie dachowe powinno być szczelne, mocne, niepalne, trwałe, lekkie, łatwe w montażu, ładne i tanie. Ideału jednak nie ma i dostępne materiały spełniają te warunki w różnym stopniu. Ponadto to samo pokrycie może się sprawdzać lepiej lub gorzej w zależności od np. kształtu i kąta nachylenia połaci dachu. Niezbędnym uzupełnieniem pokrycia jest orynnowanie – to dzięki niemu woda zostaje odprowadzona z dachu i nie zalewa ścian.

Materiały na pokrycie

Pokrycia i rynny
(fot. Wienerberger)
Dachówki ceramiczne to jeden z najdłużej stosowanych, ale wciąż popularnych materiałów. Wybór wzorów jest ogromny, choć na rynku dominują nowoczesne dachówki zakładkowe – łatwiejsze do szczelnego ułożenia, oraz tzw. karpiówki.

 

Pojedyncze dachówki są małe, dlatego dobrze nadają się do krycia dachów o skomplikowanych kształtach i łatwo można wymienić uszkodzone elementy. Dachówki dobrej jakości są materiałem bardzo trwałym (ponad 100 lat), natomiast odporność ich powierzchni na osadzanie się zanieczyszczeń czy porosty zwiększa pokrycie ich warstwą glinki szlachetnej (angobowanie) lub szkliwienie (glazurowanie).

 

Pokrycie z dachówek jest ciężkie – waży nawet do 80 kg/m2, dlatego jeśli w projekcie przewidziano pierwotnie inny materiał, to konstruktor musi sprawdzić, czy więźba ma wystarczającą wytrzymałość. Duża masa dachówek ma też zalety, bo to pokrycie bardzo dobrze tłumi dźwięki (odgłos deszczu).

 

Ceny są bardzo zróżnicowane, jednak minimum to 40–50 zł/m2, a cenę znacznie może podnieść użycie większej liczby dachówek specjalnych – przyokapowych, końcowych (na krańcach połaci) itp., bo jedna taka dachówka może kosztować nawet tyle, co 10 zwykłych. Zamiast nich można wykonać wprawdzie tańsze obróbki blacharskie, ale może to zepsuć wygląd dachu.

 

Dachówki nie wymagają pełnego deskowania jako podkładu, wystarczają łaty i kontrłaty.

 

Dachówki cementowe przypominają dachówki ceramiczne, jednak produkowane są nie z wypalanej gliny, lecz z betonu barwionego w masie. Właściwościami użytkowymi są zbliżone do dachówek tradycyjnych, są jednak nieco tańsze – od 30 zł/m2.

 

Uważa się je za nieco mniej trwałe od ceramicznych, ale decydujące znaczenie ma pod tym względem jakość materiału oraz to, czy powietrze w okolicy jest zanieczyszczone (beton jest mało odporny na kwasy).

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!