Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2011

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o korzyściach płynących z posiadania tarasu. Żeby jednak w pełni się z niego cieszyć, należy go poprawnie zbudować.

Taras na gruncie
(fot. Semmelrock)

Powierzchnia tarasu powinna być równa, aby stabilnie można było ustawić na niej meble ogrodowe. Nie może też zatrzymywać wody gruntowej. Taras najlepiej budować według projektu, w którym oprócz jego wymiarów i kształtu należy uwzględnić właśnie sposób odwodnienia czy wzór, w jaki ułożymy płytki lub kostkę brukową. Tarasy na gruncie, nazywane też naziemnymi, całą powierzchnią spoczywają na gruncie. Nie wymagają budowania konstrukcji podtrzymującej płytę tarasu, dzięki czemu doskonale wtapiają się w ogród.

Taras dobrze zaplanowany

To, czy taras stanie się naszym ulubionym miejscem wypoczynku, w znacznym stopniu zależy od jego usytuowania i wielkości. Najlepiej zaplanować go już na etapie projektowania domu, bo ukształtowanie bryły budynku wpływa na lokalizację, metraż, kształt i możliwość zadaszenia tarasu. Jeśli w tym letnim pokoju będziemy przyjmować gości, warto zadbać o jego bliskie sąsiedztwo z kuchnią. Istotne jest też usytuowanie względem stron świata: taras od południa i zachodu będzie silnie nasłoneczniony i konieczne będzie jego ocienianie, od strony wschodniej słońcem będziemy się cieszyć tylko do południa, a od strony północnej – możemy liczyć jedynie na rozproszone światło. Taras zlokalizujmy jak najdalej od ulicy, głównego wejścia do domu i śmietnika, w miejscu niewidocznym dla sąsiadów, ale z atrakcyjnym widokiem na ogród. Jeśli to możliwe, zbudujmy przestronny taras – na ustawienie kompletu mebli ogrodowych potrzebujemy bowiem minimum 2,5 × 2,5 m, a warto też pomyśleć o miejscu na leżak, huśtawkę czy rośliny w donicach. Pamiętajmy, że murowany grill lub kominek musi się znajdować przynajmniej 140 cm od stołu.

Czy taras naziemny wymaga pozwolenia?

Tarasy znajdujące się ponad gruntem, w tym także taras naziemny na nasypie, wymagają pozwolenia na budowę. Jedynie taras naziemny o utwardzonej nawierzchni znajdujący się na poziomie gruntu nie wymaga uzyskania pozwolenia, ponieważ formalnie traktowany jest jako utwardzenie terenu, a nie taras. Zamiar utwardzenia terenu należy natomiast zgłosić w starostwie 30 dni przed rozpoczęciem prac. Pamiętajmy też, że taras naziemny ogranicza powierzchnię biologicznie czynną, czyli porośniętą roślinnością (warto sprawdzić, czy lokalne przepisy nie narzucają w tej kwestii wymagań w stosunku do naszej działki).

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2011

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2011
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2011

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".