Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Zdrowy i oszczędny dom - Parametry fizyczne materiałów budowlanych

Inwestor próbujący dowiedzieć się czegoś o technologiach i materiałach, z których powstanie jego dom, na początku analizuje ich parametry fizyczne. A właściwie jeden parametr – współczynnik przenikalności cieplnej U, którym chwalą się producenci na pierwszych stronach folderów reklamowych. Jest to swojego rodzaju „wyścig zbrojeń”, polegający na oferowaniu materiałów o coraz mniejszym U – przy czym obecnie „walka” toczy się już na drugim miejscu po przecinku. Jednak to nie jedyny parament, z którym przyszły inwestor powinien się zaznajomić. By budować mądrze, czyli energooszczędnie, powinien poznać również pozostałe.

Izolacyjność cieplna jest wartością raczej zrozumiałą i nie budzącą większych kontrowersji. Żyjemy w czasach ekologii, budynków niskoenergetycznych oraz galopujących cen nośników energii, temat oszczędności jest więc bardzo popularny.

 

W zasadzie całą sprawę (przynajmniej na potrzeby wstępu do tego artykułu, później okaże się, że wcale nie jest tak prosto) można zamknąć stwierdzeniem, że im niższe U – tym lepiej.

 

Jeśli jednak przyszły inwestor będzie wystarczająco uważny i dociekliwy, nawet z materiałów promocyjnych producentów dowie się, że istnieją również inne współczynniki, określające parametry materiałów budowlanych. Niektóre są stosunkowo proste. Do tych należy na przykład izolacyjność akustyczna. Wiadomo – im wyższy parametr, tym za ścianą ciszej. Ale już zdecydowanie większy problem może stanowić zrozumienie wartości tego współczynnika – bo np. 55 dB to dużo czy mało?

 

Inne, zdecydowanie bardziej skomplikowane (przynajmniej teoretycznie), jak na przykład pojemność cieplna, a jeszcze inne niemal mityczne – jak paroprzepuszczalność, o której legendy są już niemal porównywalne do tych o bazyliszkach, rycerzach i obniżkach podatków. Jednym słowem – przyszły inwestor łatwo nie ma.

Ekspert – dr inż. Piotr Kmiecik
współpraca: mgr inż. Mateusz Łagoda

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".