Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Okna

Aby okna spełniały określone standardy, niezbędny jest ich fachowy montaż przeprowadzony w odpowiednim czasie. Zlecenie prac wykwalifikowanej ekipie gwarantuje wygodę i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Ale i w tym przypadku warto znać proces montażu, bo nawet najbardziej solidnej firmie warto patrzeć na ręce.

Wybór wykonawcy

Okna
(fot. Markilux)
Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z producentem. Zwykle udzielają oni gwarancji wyłącznie na okna zamontowane przez przeszkoloną, autoryzowaną ekipę (okazuje się bowiem, że większość reklamacji wynika z błędów popełnionych w trakcie montażu). Kontakt do monterów otrzymamy w dziale sprzedaży producenta, a jeśli firma zatrudnia wykonawców na stałe – na stronie internetowej producenta.

Kiedy montować?

Osadzenie okien zamyka zwykle stan surowy budynku, co oznacza, że montuje się je przed otynkowaniem ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Jeśli ściany mają być tynkowane wcześniej, zaleca się pozostawienie „na surowo” glifów okiennych – montaż okna będzie łatwiejszy i unikniemy uszkodzeń tynku. Jedynie okna drewniane lepiej montować po zakończeniu tzw. prac mokrych wewnątrz domu, bo duża wilgotność powietrza może zaszkodzić drewnianym ramom. Jeżeli zachodzi konieczność wstawienia okien drewnianych przed wykonaniem tynków i wylaniem posadzek, pomieszczenia należy intensywnie wietrzyć, a przy niskiej temperaturze także ogrzewać.

Wymiary ościeża

Szerokość nieotynkowanego otworu okiennego powinna być 3–4 cm większa od szerokości ościeżnicy, a wysokość – 4–6 cm większa od jej wysokości. Większy luz trzeba zostawić w ścianach drewnianych, bo drewno pracuje znacznie intensywniej niż mur. W wymiarze pionowym większą szczelinę należy zawsze pozostawić u dołu, ze względu na montaż parapetu i okapnika zewnętrznego.

 

Małgorzata Kolmus, Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".