Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Drzwi

Ofertę rynkową drzwi można podzielić na grupy różniące się konstrukcją i wykończeniem, jednak parametry te nie mają większego wpływu na sposób montażu. Osadzenie standardowych modeli nie jest zbyt skomplikowane i łatwo pokusić się o wykonanie tego we własnym zakresie. Jednak takiego rozwiązania nie zalecamy. Tym bardziej, że już na etapie zamawiania drzwi można popełnić poważne błędy.

Kompleksowa usługa

Drzwi
(fot. Pol-Skone)
Zamawiając drzwi z montażem, za całą usługę zapłacimy 8%, a nie 23% podatek VAT. Oprócz tego, zarówno na drzwi, jak i usługę dostaniemy roczną gwarancję. Nie musimy też martwić się o transport. Z drugiej strony, jeśli kupujemy tańsze drzwi i potrafimy sami je założyć, korzystniejsze może być zapłacenie wyższego VAT-u. O wykonanie pomiarów najlepiej poprosić firmę, w której zamówimy drzwi, dzięki temu unikniemy pomyłki.

Przygotowanie otworu drzwiowego

Nad wyborem i zakupem drzwi zwykle zastanawiamy się dopiero na etapie prac wykończeniowych, gdy otwory drzwiowe są już gotowe. Jednak na etapie budowy ścian warto dopilnować, by otwory były wykonane starannie i zgodnie z projektem.

 

Możliwość ich podwyższenia w późniejszym czasie ogranicza nadproże. Podczas montażu okien uda się temu zaradzić, dostosowując dolną część ościeża do wymiaru okna, lecz w przypadku drzwi, z oczywistych względów, nie jest to wykonalne.

 

Szerokość otworu drzwiowego musi być co najmniej 10 cm większa od szerokości drzwi (modułowe szerokości drzwi to 70, 80, 90 i 100 cm). Jeśli wysokość otworu drzwiowego wynosi 205–210 cm, nie będzie problemu z dopasowaniem standardowych drzwi, choć możliwe jest także nieznaczne skrócenie ościeżnicy i skrzydła, jeśli pozwala na to jego konstrukcja. Od grubości ściany zależy, czy będzie można kupić ościeżnicę stałą (o określonych wymiarach), czy trzeba nabyć droższą – regulowaną (obecnie do drzwi wewnętrznych w 90% przypadków montuje się ościeżnice regulowane, pasujące do każdej grubości muru).

 

Małgorzata Kolmus, Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".