Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Bramy garażowe

Montaż bramy garażowej to przedsięwzięcie dość skomplikowane, dlatego jej wyboru warto dokonać jak najwcześniej – przed ostatecznym wykończeniem garażu lub nawet w fazie projektowania domu. Wówczas, po otrzymaniu od producenta wytycznych, właściwe przygotowanie garażu pod montaż konkretnego modelu bramy nie będzie stanowiło problemu.

Zamawiamy usługę

Bramy garażowe
(fot. Wiśniowski)
Montaż bramy garażowej najlepiej zlecić wykwalifikowanej ekipie poleconej przez dystrybutora. Przed dostarczeniem produktu, dystrybutor zwykle wysyła pracownika, by ocenił, czy otwór wjazdowy jest prawidłowo przygotowany.

 

Gdy jako osoba prywatna zamawiamy kompleksową usługę, czyli kupujemy bramę (z napędem lub bez), przeznaczoną do garażu, znajdującego się w bryle budynku mieszkalnego, i zamawiamy jej montaż, wówczas VAT wynosi 8%. Jeśli natomiast nie zamawiamy montażu, kupowana brama przeznaczona jest do garażu nie znajdującego się w bryle budynku (garaż wolno stojący) lub jeśli chcemy, by faktura była wystawiona na firmę, wówczas VAT wynosi 23%.

Wytyczne do montażu bramy

Najważniejsze wytyczne dotyczą szerokości i wysokości otworu wjazdowego do garażu, minimalnej odległości między ścianami bocznymi a krawędzią ościeża, wysokości garażu (licząc od posadzki wyłożonej płytkami) i wysokości nadproża. Wiele modeli potrzebuje aż 20–30 cm wolnego miejsca pod sufitem – jeśli skrzydło bramy ustawia się tam po otwarciu albo chowa w kasecie, umieszczonej nad wjazdem. Gdy garaż jest niski, warto przemyśleć kupno bramy o skrzydłach otwieranych na zewnątrz lub przesuwanych na bok. Oprócz tego, jeśli planujemy wyposażyć bramę w napęd, dobrze jest we wskazanym przez producenta miejscu (zwykle na bocznej ścianie lub suficie) wyprowadzić przewód zasilający.

 

Małgorzata Kolmus, Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".