Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kotły, podgrzewacze, kolektory

Co rozumiemy pod pojęciem dobry system grzewczy? Zapewne dla każdego będzie to oznaczało coś innego. Generalnie jednak można uznać, że dobry system grzewczy to taki, który zapewni odpowiedni poziom komfortu przy niskich kosztach eksploatacji i akceptowalnych nakładach inwestycyjnych.

Kotły, podgrzewacze, kolektory
(fot. Viessmann)
Wybór takiego rozwiązania może nie być prostym zadaniem. Należy przeanalizować dostępne systemy i ocenić, który przyniesie nam najwięcej korzyści. Przykładem może być ogrzewanie miejscowe za pomocą elektrycznych grzejników konwekcyjnych. Rozwiązanie tanie pod względem inwestycji, proste w montażu, mogące zapewnić komfort, ale bardzo drogie pod względem kosztów eksploatacyjnych.

 

Dla ułatwienia wyboru, warto zacząć od analizy dostępnych nośników energii. Najbardziej popularne dziś to: gaz ziemny, gaz płynny, olej opałowy, węgiel kamienny i brunatny, drewno w kawałkach lub jako brykiet, energia elektryczna wykorzystana w sposób bezpośredni do ogrzewania domu lub do zasilania sprężarki pompy ciepła. Pod względem kosztów eksploatacyjnych, najdroższymi nośnikami energii są olej opałowy, gaz płynny oraz energia elektryczna użytkowana w sposób bezpośredni. Natomiast najtańszymi nośnikami energii są węgiel, drewno oraz energia elektryczna, pod warunkiem zastosowania pompy ciepła. W środku stawki plasuje się gaz ziemny.

Gaz ziemny

Niewątpliwymi zaletami systemu grzewczego z kotłem gazowym są: wysoki komfort eksploatacji, relatywnie niskie koszta inwestycyjne i eksploatacyjne. Dobrze wykonana instalacja z kotłem gazowym nie wymaga żadnej obsługi, oprócz corocznego przeglądu. Ponadto, współczesne kotły gazowe, w szczególności kondensacyjne, mają coraz bardziej kompaktową budowę. Dzięki temu, w przypadku kotłów mniejszej mocy nie ma już dziś potrzeby wydzielania specjalnego pomieszczenia dla kotła. Zajmują one jedynie tyle przestrzeni, co wąska szafka wisząca w kuchni. Z tego powodu, zastosowanie kotła kondensacyjnego w pomieszczeniu gospodarczym, kuchni czy łazience nie utrudnia swobodnego korzystania z pomieszczenia. Współczesne urządzenia zapewniają też o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa od starych konstrukcji. W przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania, nie ma mowy o ryzyku zaczadzenia użytkowników w razie niedrożności komina czy awarii systemu wentylacyjnego. Kotły tego typu nie pobierają powietrza do spalania gazu z pomieszczenia, a wprost z zewnątrz. Komora spalania jest szczelnie zamknięta i oddzielona od powietrza w pomieszczeniu.

 

Koszty inwestycyjne, związane z wykonaniem instalacji i kotłowni gazowej, są dziś niewiele wyższe od nakładów wymaganych do zainstalowania kotła na paliwo stałe. Z pewnością kocioł gazowy jest droższy od zwykłego kotła stałopalnego zasypowego, ale za to jest tańszy lub kosztuje prawie tyle samo, co kocioł stałopalny z podajnikiem paliwa.

 

Stefan Żuchowski, Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".