Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Kominki

W salonie kominek z płaszczem wodnym wygląda tak samo, jak każdy inny. Jednak technicznie to właściwie kocioł na drewno, tyle, że w ładnej obudowie i z dużą szybą, za którą widać ogień. W związku z tym, sposób jego montażu wymaga spełnienia pewnych warunków, związanych z bezpieczeństwem, i trzeba umiejętnie połączyć go z resztą instalacji grzewczej.

Kominki
(fot. Spartherm)
Zgodnie z prawem, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu. Jednak może być dobrym uzupełnieniem instalacji z kotłem, pompą ciepła lub kolektorami słonecznymi. By ogrzewanie było efektywne, trzeba rozprowadzić ciepło po całym domu. Są na to dwa sposoby: system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) lub kominek z płaszczem wodnym, współpracujący z „klasyczną” instalacją centralnego ogrzewania z obiegiem ciepłej wody. Najważniejsze różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami przedstawiamy w tabeli. W poprzednim numerze omówiliśmy DGP, tym razem zajmiemy się kominkami z płaszczem wodnym.

Płaszcz wodny

Wkłady kominkowe mogą być wykonane w różny sposób, jednak zasada działania jest zawsze ta sama. Wkład zawiera wymiennik ciepła, umieszczony zwykle nad paleniskiem. Nośnikiem ciepła jest woda, która krąży pomiędzy wymiennikiem a resztą instalacji (grzejnikami). Taki kominek może podgrzewać także ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Kominki z płaszczem wodnym upowszechniły się w ciągu ostatnich kilkunastu lat i są postrzegane jako urządzenia pozwalające obniżyć koszty ogrzewania domu. Wszystko dlatego, że drewno, choć zdecydowanie droższe niż kilka lat temu, to i tak jest tanie w porównaniu z gazem płynnym, czy olejem opałowym. Jednak kominki nie są pozbawione wad. Pracują podobnie jak kotły na drewno, co wiąże się z koniecznością częstego dokładania opału, usuwania popiołu, czyszczenia wkładu i komina.

Bezpieczeństwo

Kominek z płaszczem wodnym wymaga zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem temperatury wody (jej zagotowaniem się) i wzrostem ciśnienia w układzie. W przeciwnym razie, może dojść nawet do rozerwania wkładu kominka.

 

Jarosław Antkiewicz

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".