Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Taras na gruncie

Wiosną i latem taras pełni funkcję dodatkowego salonu. Jest to miejsce, gdzie latem chętnie wypijamy poranną kawę, odpoczywamy po pracy, a w weekendy organizujemy biesiadne grillowanie. By nic nie zakłócało wypoczynku na tarasie, pięknych widoków na ogród i delektowania się zapachami kwiatów, warto zadbać o jego fachowe wykonanie. Usterki bowiem mogą okazać się trudne do naprawienia bez konieczności wykonania tarasu od nowa.

Taras na gruncie
(fot. Bruk-Bet)

Najbardziej popularny i najłatwiejszy do wykonania jest taras ziemny, który całą swoją powierzchnią spoczywa na gruncie. Podobnie jak inne zewnętrze elementy domu, w ciągu roku podlega zmianom temperatury, naprężeniom gruntu oraz czynnikom atmosferycznym, takim jak: słońce, deszcz, śnieg.

 

Nie ma z nimi większych problemów, gdy na działce jest grunt piaszczysty. Jeśli jednak wokół domu jest glina, tarasowi grożą wysadziny mrozowe, wskutek których konstrukcja tarasu może pękać, a wtedy jego posadzka niszczeje i odpada.

Najlepiej z zadaszeniem

Taras na gruncie powinien mieć dach przynajmniej nad fragmentem płyty, inaczej podczas wypoczynku na nim będzie nam przeszkadzać słońce, upał i deszcz. O zadaszeniu warto pomyśleć już podczas projektowania domu, by pasowało do dachu i stylistyki całego budynku. Zadaszenie stałe najczęściej tworzy strop budynku (w przypadku tarasu we wnęce lub w narożniku), wysunięty okap dachu, podcień. Może być oparte na niezwiązanej z budynkiem, osobnej konstrukcji.

 

Niestety ma poważną wadę – zacienia przyległe do tarasu wnętrza. Tam, gdzie może to być uciążliwe, lepiej zastosować więc zadaszenie z przezroczystych płyt z poliwęglanu lub ze szkła. Można też zdecydować się na zadaszenie częściowe lub zamontować zadaszenie sezonowe, np. sterowaną automatycznie markizę, którą w razie potrzeby można zwinąć, a na zimę zdemontować i schować do garażu.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".