Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Farby do wnętrz

Mniej więcej co kilka lat użytkownicy wnętrz stają przed dylematem, jakie farby wybrać do malowania pomieszczeń. Opisy na opakowaniach sugerują, że każda z nich jest doskonała i często dopiero w praktyce przekonujemy się o wadach i zaletach wybranych produktów. Podpowiadamy więc, na co zwrócić uwagę podczas zakupu farb oraz jak przygotować podłoże, by efekt był doskonały.

Właściwości...

Farby do wnętrz
(fot. Śnieżka)
Producenci farb z reguły nie podają dokładnego składu swoich wyrobów. Zresztą dla użytkownika nie jest on zbyt istotny, bo najważniejsze są właściwości użytkowe i technologiczne danego produktu. Informacje dotyczące składu farb, zamieszczone w kartach technicznych w katalogach lub na stronach internetowych producentów, są ogólnikowe i na skutek braku konkretnych parametrów nie można ich porównać z innymi produktami. Pewnym ułatwieniem w ocenie farb jest deklarowana przez niektórych producentów zgodność własności farby z normą PN–EN 13300 – porównując parametry różnych produktów, można określić, który charakteryzuje lepsza zdolność krycia, paroprzepuszczalność oraz odporność na zmywanie czy żółknięcie.

 

Materiały malarskie nie są traktowane jako budowlane, zatem ich producenci nie mają obowiązku uzyskiwania aprobat, dopuszczających wyroby do obrotu zgodnie z wymaganiami Prawa budowlanego. Zobowiązani są natomiast do opracowania karty charakterystyki wyrobu (MSDS) określającej podstawowe własności fizykochemiczne, potencjalne zagrożenia i sposób postępowania w razie ich zaistnienia.

 

Producenci mogą wystąpić o nieobowiązkowe atesty dopuszczające wyrób do kontaktu z żywnością lub do szczególnego zastosowania, np. w pomieszczeniach o podwyższonym reżimie higienicznym lub ochrony przeciwpożarowej.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".