Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy przeciwoblodzeniowe

Przed nami lato, czas wzmożonego ruchu w branży budowlanej, remontów oraz dbałości o otoczenie wokół domów. Wiele osób na ten okres zaplanowało zakładanie trawników i budowę nawierzchni. Chodniki i podjazdy powinny być, przede wszystkim, równe, trwałe, funkcjonalne oraz dobrane kolorystycznie do zabudowy. Przed ich wykonaniem, warto jednak pomyśleć już o zimie i zastanowić się nad montażem instalacji przeciwoblodzeniowej.

Systemy przeciwoblodzeniowe
(fot. Tyco Thermal Controls)
Zima, dla większości z nas, to czas zmagań ze śniegiem i lodem zalegającym na schodach, tarasach, chodnikach i podjazdach. Można jednak tego uniknąć.

 

Instalacje przeciwoblodzeniowe, układane w gruncie, eliminują konieczność odśnieżania, używania piasku, żwiru lub popiołu do posypywania powierzchni, czy też roztapiania śniegu i lodu specjalnymi mieszankami solnymi. Systemy przeciwoblodzeniowe zapobiegają powstawaniu oblodzenia i zalegania śniegu. Zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom, likwidują przyczyny, a nie skutki powyższych zjawisk oraz zdecydowanie obniżają koszty eksploatacji i konserwacji nawierzchni. Koszty zainstalowania i eksploatacji systemu grzejnego nie są wysokie. A mogą zostać dodatkowo zredukowane przy zastosowaniu odpowiedniego układu sterowania. Kluczem do nawierzchni pozbawionej śniegu i lodu, przez cały sezon zimowy, jest odpowiednie zaprojektowanie systemu przeciwoblodzeniowego.

 

System grzejny składa się z kabli bądź mat grzejnych (stałooporowych lub samoregulujących) zasilanych jedno- albo trójfazowo, którym steruje regulator temperatury z czujnikiem temperatury lub kontroler współpracujący z zestawem czujników temperatury i wilgoci. System automatycznie dostosowuje się do istniejących warunków atmosferycznych, włączając się i wyłączając – zależnie od temperatury powietrza i zawilgocenia chronionej powierzchni. Stosowane są przewody i maty zasilane jednostronnie lub dwustronnie. System zabezpieczeń zapewnia ochronę przed porażeniem prądem elektrycznym.

Monika Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".