Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2012

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Systemy zamocowań

W sklepach budowlanych znajdziemy różnorodne kotwy, kołki, wkręty i śruby, o różnej średnicy i długości, wykonane z rozmaitych materiałów. Najłatwiej kupuje się kompletne łączniki (np. kołki z wkrętami), ale można też kompletować je samemu, a wtedy zamiast zwykłego wkrętu można zamocować ozdobny albo zakończony haczykiem bądź oczkiem.

Systemy zamocowań
(fot. Fermacell)
Pamiętajmy, że przy doborze zamocowania najpierw ustala się rodzaj, średnicę i długość kołka, a do niego dobiera się odpowiedni wkręt, uwzględniając grubość mocowanego elementu. Wkręt przechodzący przez zamocowany element i przez kołek rozporowy powinien wystawać z kołka na długość równą średnicy tego ostatniego (otwór powinien być zatem co najmniej tyle głębszy od kołka). Dobierając kołek trzeba też sprawdzić (jeśli to możliwe) grubość podłoża – kołki należy osadzać na głębokość równą połowie grubości podłoża.

Kołki rozporowe

Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Kołek składa się z koszulki rozprężnej oraz wkrętu lub gwintowanego trzpienia. Najtrwalsze są kołki wykonane z nylonu (poliamidu), który bardzo długo zachowuje dobre właściwości mechaniczne. Podczas mocowania kołki takie nie ulegają niepożądanemu odkształceniu. Tańsze, ale mniej trwałe, są kołki z polietylenu.

 

Liczne odmiany kołków rozporowych przeznaczone są do osadzania w różnych materiałach.

 

Do materiałów pełnych. Mocują na skutek rozparcia rozciętych ścianek kołka podczas dokręcania. Można je stosować do zamocowań mało obciążonych niemal we wszystkich rodzajach podłoży, ale największe obciążenia mogą przenosić w materiałach pełnych, o zwartej strukturze. Odpowiednie są do cięższych odmian betonu komórkowego (przy większych obciążeniach stosuje się specjalne kołki wkręcane), cegieł klinkierowych i monolitycznych płyt gipsowych (trzeba pamiętać o zmniejszonej wytrzymałości gipsu w warunkach zawilgocenia).

 

Małgorzata Kolmus

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 6/2012

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2012
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2012

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".