Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Tarasy

Po długiej tegorocznej zimie nareszcie nadeszła pora na relaks na świeżym powietrzu. Dopóki pozwala na to pogoda, czyli od wiosny do wcześniej jesieni, warto do maksimum wykorzystać ten czas na odpoczynek na tarasie. Taka przeprowadzka jest tym milsza, im lepiej został on zbudowany i wyposażony. Oto, jak nasi rozmówcy przygotowali swoje tarasy do wypoczynku, gotowania i przyjmowania gości „pod chmurką”.

Taras to element architektoniczny, który powinien wpisywać się z jednej strony w stylistykę domu, a z drugiej – w styl ogrodu. Z praktycznego punktu widzenia, dla jego użytkowników ważne jest, gdzie został usytuowany, jakie ma rozmiary i kształt, czy jest zadaszony. Jakość późniejszej eksploatacji tarasu wynika również z technologii jego budowy oraz staranności wykończenia i wyposażenia.

DOBRA LOKALIZACJA

Pierwszym krokiem przy planowaniu tarasu jest odpowiednie jego usytuowanie. Realizując gotowy projekt budynku, właściciele często nie mają dużego pola manewru i muszą poddać się wyznaczonej lokalizacji tarasu. Co innego, gdy zamawiają projekt indywidualnie. Wtedy mają możliwość starannego dopasowania tarasu do układu pomieszczeń w budynku i stref w ogrodzie, do orientacji względem stron świata, a ponadto – do ukształtowania terenu i drzew rosnących na posesji.

 

Właściciele, ze zrozumiałych względów, unikają lokalizowania tarasu w pobliżu drogi lub sąsiedztwa. A jeśli jest to bezwzględnie koniecznie, zasłaniają taras pełnym ogrodzeniem lub gęstą zielenią. Mieszkańcy jednorodzinnych budynków przede wszystkim kładą nacisk na łatwy dostęp do tarasu oraz bezkolizyjną komunikację na linii strefa dzienna – taras. Liczy się dla nich także szeroki widok na ogród. Najczęściej umieszczają taras przy salonie lub jadalni, które zwykle zwrócone są ku części wypoczynkowej posesji. Wtedy znajduje się on z tyłu lub z boku budynku. Właściciele większych domów i działek, oprócz głównego tarasu wypoczynkowego, często budują mniejszy przy kuchni lub przy sypialni. Rolę tarasu pełnią niekiedy też ganki przy głównym wejściu do budynku. Ich prywatność zależy od położenia domu na posesji.

Lilianna Jampolska
fot. Drewbet

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".