Budujemy Dom

Strefa magazynu / Budujemy Dom 6/2013

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Dom energooszczędny - mostki termiczne

Mostki termiczne są „dziurami” w osłonie cieplnej budynku. To miejsca o znacznie słabszej termoizolacyjności, niż reszta przegród zewnętrznych. Efekt ich obecności to nie tylko wyższe rachunki za ciepło, ale i problemy spowodowane np. miejscowym przemarzaniem ścian.

Mostki termiczne to pod względem cieplnym słabe miejsca budynku. Mogą być konsekwencją przyjęcia wadliwych rozwiązań projektowych, ale najczęściej ich źródłem jest złe, niestaranne wykonawstwo. Wbrew pozorom bardzo trudno pozbyć się mostków całkowicie. Za to da się – i należy to robić – ograniczyć ich wpływ. W domach energooszczędnych trzeba je eliminować ze szczególną starannością, bo pozostawione zniweczą efekty zastosowania grubej warstwy termoizolacji, czy zakupu okien o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła.

Ściany

Nadproża i wieńce
Paradoksalnie, w pozbawionych izolacji ścianach bardzo starych domów właściwie nie było mostków termicznych. Budowano je bez izolacji cieplnej, np. z samej cegły pełnej. Ich izolacyjność była więc z dzisiejszego punktu widzenia fatalna, ale wszędzie taka sama. Nawet żelbetowe (najczęściej obłożone cegłą) nadproża wiele tu nie zmieniały.

 

Dzisiejsze sposoby budowania i stosowane materiały oznaczają zupełnie inne wymagania. Dzisiaj również stawia się ściany jednomateriałowe – tzw. jednowarstwowe – z betonu komórkowego, ceramiki poryzowanej lub bloczków keramzytowych z zatopionymi „wkładkami” ze styropianu. Jednak czy aby na pewno taka ściana jest jednolita materiałowo? Wcale nie, bo przecież jej częścią są nadproża okienne i drzwiowe oraz wieńce stropowe. A te wykonuje się przecież ze zbrojonego betonu o bardzo słabych właściwościach ciepłochronnych. Warto porównać jego współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) z innymi materiałami używanymi do wznoszenia ścian (im jest on niższy, tym lepsza izolacyjność):

 

- 2,0 W/(m·K) – beton zbrojony;
- 0,55–0,80 W/(m·K) – typowe materiały stosowane do budowy ścian warstwowych (tradycyjne pustaki ceramiczne, silikaty);
-0,12 W/(m·K) – beton komórkowy odmiany 400, używany do wznoszenia ścian jednowarstwowych.

Jarosław Antkiewicz
fot. Rockwool

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom 6/2013
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom 6/2013

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Dom Energooszczędny Vademecum ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Przeczytaj najnowsze wydanie magazynu Budujemy Dom
Magazyn BudujemyDom
Zamów cotygodniowy poradnik
Cotygodniowy poradnik
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
- porady budowlane,
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl
i odbierz prezent
Odbierz prezent
Zapisz się do bezpłatnego poradnika BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Czas na Wnętrze".