Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2013

System grzewczy

System ogrzewania ma decydujący wpływ na komfort i koszty użytkowania domu. Jego wybór uzależniamy przede wszystkim od nośników energii dostępnych na działce. Może to być gaz ziemny bądź płynny, olej opałowy, paliwa stałe (węgiel, pellety i drewno) albo prąd elektryczny. Zależnie od źródła, projektant dobiera system ogrzewania, uwzględniając wymagania formalne i możliwości techniczne konieczne do jego zainstalowania. Zadanie to powierzamy fachowcom. Aby mieć pewność, że pracę wykonają właściwie, powinniśmy wiedzieć, jakie błędy najczęściej popełniają. Mając wiedzę na ten temat, będziemy mogli dyskutować z wykonawcami, kontrolować ich pracę i świadomie dobierać optymalne dla nas rozwiązania.

Niefachowo wykonana instalacja grzewcza może stać się źródłem poważnych kłopotów w trakcie jej użytkowania, a także niepotrzebnie zwiększać wydatki na ogrzewanie. Zanim jednak przeczytamy o najczęściej popełnianych błędach, zapoznajmy się z podstawami wiedzy na temat dostępnych źródeł ciepła, konsekwencji wyboru konkretnego systemu grzewczego i urządzeń z nim współpracujących. Bowiem w obecnie budowanych domach instalacja grzewcza to nie tylko kocioł i grzejniki ścienne, ale bardzo często system mieszany – z podłogówką i kominkiem, traktowanym jako dodatkowe, okazjonalne źródło ciepła.

Pozyskanie energii cieplnej

Energię zawartą w paliwach uwalnia się w procesie spalania w kotłach, piecach bądź kominkach. Urządzenia te uzyskują różną sprawność, a koszt wytworzenia użytecznej energii zawiera się w bardzo szerokich granicach.

 

Najkorzystniejszym ze względu na komfort obsługi i stosunkowo niskie wydatki inwestycyjne oraz eksploatacyjne jest gaz ziemny. Niestety nie każda działka ma dostęp do sieci gazowej i wówczas musimy poszukać wariantu. Z analizy kosztów wytworzenia energii (przedstawionych w tabeli) wynika, że najtańsze jest ogrzewanie domu węglem, ale obsługa takiego kotła jest dość uciążliwa (chyba że wyposażony jest w zasobnik i automatyczny podajnik paliwa). Z kolei znacznie mniej kłopotliwą obsługę zapewnia ogrzewanie gazem płynnym lub olejem opałowym, lecz będzie znacznie droższe.

Redakcja BudujemyDom
fot. Junkers

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!